Гозман: Я все, що каже Путін, слухаю. Ось він сидить над папірцем: "Бу-бу-бу-бу-бу", а потім раптом відірветься і скаже щось від себе. І ти такий: "Хлопче, ти зовсім ку-ку?" G

Гозман: Мені здається, що Володимир Володимирович справді вірить у те, що каже. Він пішов в астрал
Фото: sloboda.org

Російський опозиційний політик Леонід Гозман вважає, що президент РФ Володимир Путін вірить у те, що каже, – і про США, і про Україну. Таку думку він висловив в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

"Я вважаю, що він вірить у те, що каже. І це жахливо. Буває, що політичні діячі вішають своєму народу локшину на вуха, але самі розуміють, що вони замилюють очі. Погано, ганебно, соромно, але це ще пів біди. Зовсім біда, коли вони вірять у те, що кажуть. Мені здається, що Володимир Володимирович справді вірить у те, що говорить. Він пішов в астрал. Він десь там... Ось він вірить – я не знаю, – що нас хочуть поставити на коліна, в усі ці нісенітниці він вірить. До того ж вірить давно", – переконаний Гозман.

Політик розповів, що, на відміну від багатьох знайомих, завжди слухає виступи Путіна.

"Ось дехто каже: "Навіщо його слухати? Ну, що він скаже?" А я все слухаю, мені все цікаво. Особливо цікаво мені завжди було те, що він каже, відірвавшись від паперу. Ось він сидить над папірцем: "Бу-бу-бу-бу-бу-бу-бу", а потім раптом відірветься від паперу і скаже щось від серця, розумієте, по-справжньому, видно, що він каже прямо від себе. І це "від себе" вже багато років просто опа... [І ти такий:] "Ти що, хлопче, зовсім ку-ку? Що ти сказав?" – розповів опозиціонер.

Як приклад він згадав виступ Путіна на якійсь освітній нараді.

"Щось таке нудне вимовляє, вимовляє... І потім відривається від папірця і каже: "Вони ж (американці в сенсі) буквально нишпорять по наших школах, щоб знайти талановитих дітей і вивезти в Америку". Ти чого? Хто тобі це взагалі сказав? – продовжив політик. – І те, що він говорить про Україну, – це теж [на його думку] правда”.

Гозман вважає, що, зокрема, причиною війни Росії проти України стала "елементарна неадекватність".

"Пам'ятайте, за кілька днів після початку війни він звернувся до ваших військових із тим, щоб вони брали владу у свої руки. Ти що кажеш, хлопче? Ти кому кажеш? Ти взагалі розумієш, із ким ти розмовляєш?" – обурився політик.

Він сказав, що перед відкритим вторгненням в Україну російська пропаганда озвучувала дуже дискримінаційні заяви про Україну та українців.

"[Говорили] що ви всі одразу здастеся, зрозуміла річ, що українці взагалі воювати не вміють... Логіки ніхріна немає. Вони тут улаштували культ Перемоги 1945 року, а хто ж переміг? Що, українці не воювали, вони не брали участі" [у Другій світовій війні], їх там не було? Вони всі були зрадниками, так? Безумство повне! Але вони ж вірили! Чого вони поперли на вас? Тому що вони вірили, що за три-чотири дні проведуть парад у Києві, на Хрещатику... Вони забули запитати вас, як ви до цього ставитеся... Ну, [президент України Володимир] Зеленський їм улаштував "парад" на Хрещатику – нашу захоплену техніку показав", – згадав Гозман.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

В останні роки Путін часто привселюдно виступає на історичні теми. У 2021 році на сайті президента Росії було публіковано його статтю українською і російською мовами "Про історичну єдність росіян та українців". У ній він повторив меседж, який озвучував до цього неодноразово: росіяни та українці, на його думку, – один народ. Путін заявив, що Україну втягували в "небезпечну геополітичну гру", мета якої – "перетворити Україну на бар'єр між Європою та Росією" і "анти-Росію". Того ж року він заявив, що Україну створив російський революціонер Володимир Ленін. Великою історичною лекцією Путін супроводив і заяву про визнання "незалежності" окупованих територій Донецької та Луганської областей у лютому 2022 року, після чого було відкрите вторгнення в Україну.

Російські та українські історики неодноразово спростовували тези Путіна на історичну тематику. Наприклад, російський історик Костянтин Єрусалимський у коментарі "Русской службе ВВС" сказав, що Путін припускається "звичайної для наших днів шкільної помилки", коли стверджує, що після хрещення Русі слов'яни та інші племена були об'єднані "одною православною вірою". Історик вважає, що Путіну дуже хочеться, щоб росіян та українців об'єднувало саме православ'я, "до того ж під пастирською рукою РПЦ", але це, наголосив він, абсурд.

Аналітична платформа VoxUkraine присвятила цілу статтю розбору, чому твердження, що Україну вигадав Ленін, – фейк.

У 2021 році Путін сказав, що читає роботи російських релігійних філософів Івана Ільїна та Миколи Бердяєва і що вони "думали про Росію, думали про її майбутнє". "Север.Реалии" нагадало основні ідеї "улюбленого філософа Путіна" Ільїна: усі війни, які вели росіяни, були оборонними; Росія – жертва блокади з боку Європи; Росія не робить нічого поганого.

Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що Путін має альтернативне розуміння історії, зокрема історії України, і він постійно шукає підтвердження своїм словам у якихось історичних працях.