Грозєв: Двійко-трійко аналітиків під моїм керівництвом, працюючи із крихітним бюджетом, можуть розкривати злочини, на приховування яких держава витрачає мільйони
Болгарський журналіст, головний розслідувач Bellingcat Христо Грозєв розповів засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону про те, що група Bellingcat з'явилася 2014 року, її створило кілька блогерів.
Їх об'єднав британський журналіст Еліот Гіґґінс. Bellingcat зареєстрували за кілька днів до катастрофи малайзійського Boeing 777 на Донбасі.
"Так трапилося, що аварія Boeing стала одним із перших серйозних проєктів Bellingcat. Я паралельно проводив власне розслідування. І ми стали співпрацювати з Еліотом. За рік він запросив мене стати постійним членом Bellingcat", – наголосив журналіст.
Гордон сказав, що після виходу кожного з розслідувань Bellingcat у світі обговорюють причетність Грозєва до розвідок різних країн, і попросив зізнатися, із ким він працює – із МI6, Моссадом чи ЦРУ.
"Це питання буквально було поставлено на смішному російському телеканалі "Царьград ТВ", яким володіє [російський бізнесмен Костянтин] Малофєєв. І ведучий ставить це запитання колишньому кадебешнику Решетнікову. І він відповідає: "На всіх. У нього принципів немає". Їм хочеться так. Розумієте? Тому що альтернативне пояснення їх принижує. Тому що альтернативне пояснення: двійко-трійко аналітиків під моїм керівництвом, працюючи із крихітним бюджетом, можуть розкривати злочини, на приховування яких держава мільйони доларів витрачає. Ось звідки беруться ці версії. Не приховую, що багато журналістів теж так думає, бо їм, перепрошую, ліньки", – сказав Грозєв.
Він наголосив, що традиційна журналістика працювала за принципом "зливання" даних.
"Тобто ти розробляєш джерело всередині спецслужб або навіть мафії. Вони тобі скидають інформацію. Ось це я називаю корисною, але лінивою журналістикою. А коли ти сам маєш знайти докази, докази у величезній кількості даних – це інша форма журналістики. 10 років тому це було неможливо – не було так багато даних, не було стільки соціальних мереж та можливості обробляти великі дані, комп'ютерів теж було набагато менше. Тож я нікого не звинувачую – просто зараз момент, щоб це робити", – заявив розслідувач.
Грозєв: У Кремлі є список смерті. Читайте повний текст інтерв'ю
Контекст:
Грозєв народився 1969 року в болгарському місті Пловдив. Закінчив Американський університет у Болгарії та IMADEC University в Австрії.
Із кінця 80-х займається журналістикою. 1995 року розпочав співпрацю з американською медіакомпанією Metromedia International. У межах співпраці запускав десятки радіостанцій у країнах Балтії, Фінляндії, Болгарії, Угорщини, Росії. 2000 року став президентом Metromedia International. 2003 року Metromedia International вирішила вийти з радіобізнесу, і Грозєв придбав у неї російські активи. 2006 року він продав їх французькій компанії Lagardere. Водночас Грозєв керував ірландською компанією Communicorp, яка придбала в Metromedia International інші її радіомовні активи.
Із 2000-х інвестує в різні медіаактиви. Наразі, як повідомляють на сайті European Press Prize, він керує радіостанціями в Нідерландах та Україні.
Із 2015 року Грозєв співпрацює з Bellingcat. Він є автором низки резонансних розслідувань, переважно пов'язаних із Росією, зокрема про отруєння російського опозиціонера Олексія Навального хімічною речовиною групи "Новачок", отруєння колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля "Новачком" у Великобританії, причетність РФ до збиття малайзійського літака Boeing у небі над Донбасом 2014 року.
2019 року Грозєв здобув премію European Press Prize у сфері розслідувальної журналістики за розслідування про отруєння Скрипаля.
Нині Грозєв живе в Австрії.