Гутерріш "глибоко розчарований" рішенням США вийти з ядерної угоди з Іраном
Генсек ООН Антоніу Гутерріш вважає, що всі питання, пов'язані з ядерною угодою з Іраном, має бути вирішено в межах механізмів, передбачених документом, а проблеми, які не стосуються ядерної програми країни, треба врегулювати без шкоди для угоди.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш "глибоко розчарований" рішенням США вийти з ядерної угоди з Іраном. Про це 9 травня повідомив Центр новин ООН.
За словами Гутерріша, угода "була великим досягненням у сфері нерозповсюдження ядерної зброї та дипломатії й сприяла регіональному і міжнародному миру та безпеці".
Генсек ООН вважає, що всі питання, пов'язані з угодою, має бути вирішено в межах механізмів, передбачених документом, а проблеми, які не стосуються безпосередньо ядерної програми Ірану, треба врегулювати без шкоди для угоди.
Гутерріш закликав усіх учасників угоди виконувати взяті на себе зобов'язання, а всі інші держави – підтримати угоду.
20 липня 2015 року Рада Безпеки ООН схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. Через 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження й умови, що містяться в резолюції ООН, мали припинити дію.
8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану, вважаючи його "катастрофічним". За його словами, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у сфері ядерної зброї. Глава Білого дому анонсував, що США встановлять найвищий рівень економічних санкцій проти Ірану.
Адміністрація Трампа оприлюднила свої вимоги до іранської влади. Крім відмови від ядерної зброї, Сполучені Штати під загрозою розширення санкцій вимагають від Ірану припинити підтримку терористичних угруповань у Південній Азії та на Близькому Сході.
Іранський президент Хасан Рухані заявив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і повідомив, що продовжить роботу стосовно угоди із Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм та Росією.
Рішення Трампа підтримали Ізраїль і Саудівська Аравія, але засудили у Європейському союзі.