Могеріні закликала міжнародну спільноту зберегти ядерну угоду з Іраном
Міжнародне агентство з атомної енергії не виявило порушень зобов'язань із боку Тегерана, запевнила високий представник ЄС із питань зовнішньої політики та безпеки Федеріка Могеріні, коментуючи вихід США з ядерної угоди з Іраном.
Європейський союз не виходитиме за США з ядерної угоди з Іраном. Про це йдеться в заяві від 8 травня високого представника ЄС із питань зовнішньої політики та безпеки Федеріки Могеріні.
За її словами, ядерна угода з Іраном має вирішальне значення для безпеки регіону, Європи й усього світу".
Могеріні нагадала, що Міжнародне агентство з атомної енергії не виявило порушень зобов'язань із боку Тегерана. Щодо цього представника ЄС "особливо турбує" оголошення США про нові санкції проти Ірану.
"Я консультуватимуся з усіма нашими партнерами протягом найближчих годин і днів, щоб оцінити їхні наслідки. Європейський союз має намір захищати свої економічні інвестиції", – пояснила вона.
Могеріні запевнила, що ЄС хоче зберегти угоду з Іраном і закликає міжнародну спільноту продовжити роботу в цьому напрямку, оскільки це "відповідає інтересам колективної безпеки".
Вона також звернулася до влади і народу Ірану.
"Не дозволяйте нікому зруйнувати угоду. Це одне з найважливіших спільних досягнень дипломатії. Залишайтеся вірними своїм зобов'язанням, оскільки ми залишимося вірними своїм", – підсумувала Могеріні.
20 липня 2015 року Рада Безпеки ООН схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. Через 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження й умови, що містяться в резолюції ООН, мали припинити дію.
8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану, вважаючи його "катастрофічним". За його словами, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у сфері ядерної зброї. Глава Білого дому анонсував, що США встановлять найвищий рівень економічних санкцій проти Ірану.
Адміністрація Трампа оприлюднила свої вимоги до іранської влади. Крім відмови від ядерної зброї, Сполучені Штати під загрозою розширення санкцій вимагають від Ірану припинити підтримку терористичних угруповань у Південній Азії та на Близькому Сході.
Іранський президент Хасан Рухані заявив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і повідомив, що продовжить роботу з угодою із Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм та Росією.
Рішення Трампа підтримали Ізраїль і Саудівська Аравія, але засудила Франція.