"Газпром" уже підготувався до припинення транзиту газу через Україну – Reuters

"Газпром" готується до повного припинення українського транзиту
Фото: EPA

Російський державний газовий гігант "Газпром" у своєму внутрішньому плані на 2025 рік виходить із того, що після 31 грудня газ у Європу через Україну більше не надійде. Про це 26 листопада пише Reuters із посиланням на джерело, ознайомлене з планами.

За словами співрозмовника, ще не схвалений вищим керівництвом базовий сценарій Росії передбачає, що наступного року транзиту газу через Україну не буде.

Джерело повідомило, що експорт російського газу в "далеке закордоння" (Європа й Туреччина) 2025 року, як планують, скоротиться на одну п'яту – до трохи менше ніж 39 млрд м&³3; із більше ніж 49 млрд м&³3;, запланованих на цей рік, через закриття українського маршруту.

Сюди входять постачання до Туреччини трубопроводами "Турецький потік" і "Блакитний потік" і не входять постачання до Китаю, обсяги яких трубопроводом "Сила Сибіру" наступного року, як планують, сягнуть 38 млрд м&³3;. Експорт російського газу в Туреччину навряд чи скоротиться.

Росія, яка до повномасштабного вторгнення в Україну була найбільшим постачальником природного газу в Європу, втратила майже всіх своїх європейських споживачів, оскільки Євросоюз намагається позбутися російської енергозалежності, а також після вибуху трубопроводу "Північний потік" до Німеччини 2022 року, зазначає Reuters.

Контекст:

Строк дії підписаного 2019 року контракту на транзит російського газу спливає наприкінці 2024 року. Як нагадував Forbes, за його умовами, "Газпром" протягом 2020–2024 років мав виплатити Україні за транзит понад $7,1 млрд. Україна неодноразово заявляла, що планів продовжувати контракт у неї немає.

У липні 2024 року в інтерв'ю LIGA.net голова НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов розповів, що зараз транзитом через Україну проходить лише 4% газу, потрібного Європі (приблизно 14 млрд м&³3; на рік), "це мізер". За даними Bloomberg, переважно російський газ потрапляє до Словаччини й Австрії.

Чернишов підтвердив, що Україна шукає альтернативні рішення із транзиту газу, оскільки "ГТС є одним з основних активів держави" і вона має працювати. За його словами, з певною пропозицією до України вже зверталася азербайджанська компанія SOCAR, але "поки немає готового рішення".