Генпрокурор Каліфорнії: Трампу час подивитися у дзеркало

Бонта підкреслив, що метою позову є домогтися скасування в судовому порядку меморандуму Трампа про федералізацію Національної гвардії Каліфорнії
Фото: Rob Bonta / Х

Генеральний прокурор Каліфорнії Роб Бонта заявив, що впевнений у перемозі штату в позові проти адміністрації президента США Дональда Трампа щодо президентського меморандуму про федералізацію військ Національної гвардії і їхнє розгортання під час протестів у Лос-Анджелесі. Про це він сказав під час онлайн-пресконференції, інформує CNN 9 червня.

За його словами, прокуратура Каліфорнії подає "лише ті позови, у перемозі яких упевнена", ґрунтуючись на законі, фактах і аналізі.

Бонта підкреслив, що мета позову, який подали 9 червня, – домогтися скасування в судовому порядку меморандуму Трампа про федералізацію Національної гвардії Каліфорнії. Він зазначив, що штат також домагається тимчасової заборони на дію меморандуму на час розгляду справи.

Генпрокурор заявив, що навколо цього питання не так багато юридичних прецедентів або судової практики, оскільки статтю закону, якою скористався Трамп для розгортання військ Національної гвардії, застосовують украй рідко.

Окрім цього, він розкритикував пропозицію Трампа щодо арешту губернатора Каліфорнії Ґевіна Ньюсома, назвавши це "черговими балачками, блефом, бравадою й погрозами".

Бонта вважає, що "президенту час подивитися у дзеркало й усвідомити, що саме він і його адміністрація є тими, хто діє незаконно", а не Ньюсом.

Також Бонта додав, що в новітній історії очільник Білого дому лише один раз федералізував Національну гвардію – 55 років тому, – коли президент США Річард Ніксон залучив Національну гвардію для доправлення пошти під час страйку Поштової служби. Він зазначив, що рух пошти фактично зупинився, а закони не могли виконувати без втручання федерального уряду й залучення Національної гвардії. 

Контекст:

Протести в Лос-Анджелесі й інших містах США відбуваються на тлі законів у сфері регулювання міграції, які ухвалила адміністрація Трампа.

Білий дім опублікував 7 червня меморандум про розгортання нацгвардійців США в Лос-Анджелесі для придушення протестів. У ньому йшлося про введення в місто щонайменше 2 тис. бійців орієнтовно на 60 днів.

Цього самого дня губернатор штату Ньюсом засудив дії Трампа. На його думку, федеральний уряд США розмістив нацгвардійців не через брак правоохоронців у Лос-Анджелесі, а тому що "хоче видовища". 9 червня він обіцяв опротестувати рішення президента в суді.

9 червня Трамп пригрозив протестувальникам проти дій Імміграційної й митної поліції США в Каліфорнії за протидію Національній гвардії.

10 червня американський президент пояснив своє рішення щодо безпрецедентного розгортання тисяч нацгвардійців і морських піхотинців у Лос-Анджелесі для придушення протестів тим, що інакше "місто згоріло б ущент"Того самого дня міністерство оборони США розгорнуло приблизно 700 морських піхотинців у Лос-Анджелесі. Морські піхотинці можуть залишитися в місті щонайменше до 11 червня, коли туди має прибути більше військ Національної гвардії.

Ньюсом, коментуючи ці події, назвав рішення Трампа незаконним.

Того самого дня влада Лос-Анджелеса оголосила комендантську годину в центрі міста, повідомила мерка Лос-Анджелеса Карен Басс. Також поліція оголосила про початок масових затримань.