"Хочемо жити без будь-яких танків". Два міста Естонії відмовилися виставляти підбиті в Україні російські танки
Мерка Нарви Катрі Райк 1 березня повідомила у Facebook про те, що танк не прибуде до Нарви 8 березня, як це планували.
"Минулого року президент Естонії Алар Каріс зазначив, що Нарва – це не місто одного танка. Нехай це так і залишиться. З Нарви вже вивезли один танк, і зараз ми хочемо жити далі, без будь-яких танків", – написала мерка.
За її словами, у місті організують фотовиставку, яка "демонструє всі руйнування, страждання і неподобства, спричинені російською воєнною агресією".
Міська управа міста Раквере теж відповіла відмовою на пропозицію міноборони. Про це повідомили 1 березня на сайті управи.
У пресслужбі зазначили, що рішення міської адміністрації було одностайним.
Мерка Раквере Трійн Варек наголосила, що місто допомагало й підтримувало Україну та українських біженців від початку повномасштабної війни.
На її думку, хоча мета виставки – донести повідомлення про те, як російський агресор знищує в Україні народ, культуру й саму країну, і привернути увагу до війни, яка триває, послання акції з танком "залишилося слабким і незрозумілим для людей, та й час невдалий".
Вона зазначила, що в місті не хотіли одразу відмовлятися від виставки.
"Полеміка на цю тему наростала з кожним днем, як у суспільстві взагалі, так і небажання місцевих жителів виставляти танк. Я вважаю, що люди в Раквері чудово обізнані про російську агресію в Україні й засуджують її. Демонстрація танка не допоможе зменшити страждання українського народу. Ми вже знаємо про війну, яка триває, і жахливі дії там. Мене також турбувала ймовірність повторно поранити багатьох українців, які вже інтегрувалися у місцеву спільноту, демонстрацією танка. Ураховуючи все це, ми не вважаємо правильним виставляти танк у публічному міському просторі", – пояснила Варек.
Контекст:
24 лютого, у річницю повномасштабного вторгнення РФ в Україну, в Німеччині, Литві, Латвії й Естонії розпочали виставку знищеної техніки окупантів. У ці країни привезли по розбитому танку, щоб показати, що "російські танки можуть потрапити до Європи через Україну лише у вигляді музейних експонатів", повідомляв Генштаб ЗСУ.
У Генштабі нагадали, що влітку 2022 року перші такі експозиції були в Польщі та Чехії.
Міноборони Естонії запропонувало тимчасово виставити танк ще в деяких естонських містах, якщо погодиться місцева влада. Зрештою він стане експонатом Військового музею, повідомляло міноборони.
У Таллінні деякі люди принесли квіти до танка на знак жалоби й підтримки Росії, повідомило ERR. Поліція відкрила провадження за законом про охорону громадського порядку, який свідчить, що сміття і предмети не можна залишати в недозволеному місці.
Депутат Рійгікогу Михайло Лотман вважає, що підбитий в Україні російський танк, привезений до Таллінна, у якомусь сенсі є й військовим трофеєм Естонії, тому що частину підбитих під Києвом танків знищили наданими нею Javelin. "Підбитий російський танк стоїть для того, щоб сюди не прийшов цілий танк", – нагадав він. Проте політик визнав, що, на його думку, демонстрацію танка не варто було влаштовувати просто перед виборами, писало 28 лютого ERR.