Ілларіонов: Мене цікавить лише одне – хто головний автор брехливої версії вбивства Нємцова
Після вбивства Бориса Нємцова не лише поліція та Слідком, але і соратники політика вкидали суспільству неправдиву версію про постріли з автомобіля, що проїжджав, пише російський політолог Андрій Ілларіонов.
Російський опозиційний політик Ілля Яшин, офіційний представник міністерства внутрішніх справ Росії Олена Алексєєва, неназваний представник Слідчого комітету, а також адвокат убитого Вадим Прохоров із півночі 27 лютого до вечора 28 лютого 2015 року відстоювали неправдиву версію, згідно з якою Бориса Нємцова вбили, стріляючи з відкритого вікна автомобіля, що проїжджав.
На цей факт звернув увагу у своєму блозі російський політолог і економіст, старший науковий співробітник Центру з глобальної свободи і процвітання Інституту Катона у Вашингтоні Андрій Ілларіонов.
Він проаналізував вислови цих осіб у першу добу після злочину – до показу в ефірі телеканала ТВЦ відеозапису, що спростовує припущення про стрілянину з машини, що проїжджала.
Преса з посиланням на МВС повідомляла, що близько 23.40 27 лютого 2015 року "в Нємцова кілька разів вистрілили з автомобіля білого кольору на Великому Москворецькому мосту". Спікер МВС Алексєєва сказала про це в телеінтерв'ю.
Яшин повторив цю версію в нічному ефірі "Эха Москвы", посилаючись на слова подруги політика і свідка атаки Анни Дурицької, з якою нібито встиг поговорити після злочину.
"Яшин, очевидно, приїхав на місце вбивства Бориса Нємцова не раніше ніж о 00.20, швидше за все, близько 00.25 28 лютого. На час приїзду Яшина на місце загибелі Нємцова Дурицька протягом не менше ніж півгодини перебувала в цілковитому оточенні поліцейських і ні з ким, окрім них, ні в які розмови вже не вступала", – зазначив Ілларіонов.
Під час слідчих дій 28 лютого (до появи відеозапису) Дурицька говорила учасникам слідчих дій – слідчим і адвокату Вадиму Прохорову, – що не бачила автомобіля. Хоча і представник Слідкому, і Прохоров давали їй "непомітні підказки" про "необхідну машину", пише автор публікації, спираючись на свідчення Дурицької.
Дівчина вказала, що йшла "ближче до проїжджої частини", тим самим зробивши малоймовірним твердження, ніби стрілянина велася з вікна автомобіля, що проїжджав мостом, ідеться в статті.
"Мене не дуже цікавить, чому офіційний представник МВС Алексєєва зробила неправдиву заяву щодо обставин убивства, що слово у слово збіглося з заявами Яшина, що пролунало за півгодини до цього. Мене не дуже цікавить, чому слідчий Слідкому намагався змусити Дурицьку дати неправдиві свідчення щодо обставин убивства Нємцова. Мене навіть не дуже цікавить, чому адвокат загиблого Прохоров допомагав слідчому чинити психологічний тиск на Дурицьку з метою отримання від неї бажаних для слідства показань. І мене навіть не дуже цікавить, чому в чотирьох, на перший погляд, різних людей виявилися настільки збіжні позиції", – пише Ілларіонов.
Він нагадав, що той самий Яшин на засіданні Московського окружного військового суду у справі про вбивство Нємцова спростував свої ж слова про розмову з Дурицькою і нічого не сказав про відомі їй обставини злочину.
"Великою мірою, мене цікавить лише одне – хто головний автор брехливої версії, підтриманої цими чотирма громадянами і запущеної місту і світові менше ніж через годину від моменту вбивства Нємцова? Тобто тоді, коли слідство, великою мірою, навіть не приступило до своєї роботи? Тобто тоді, коли в принципі ще не можна було знати всіх обставин того, як насправді сталося вбивство, але комусь уже точно було відомо, в який бік треба було спрямовувати хід слідства та увагу громадськості? Коли буде назване ім'я головного автора цієї брехливої версії, проясняться основні деталі відповіді на питання, хто саме вбив Бориса Нємцова", – резюмував Ілларіонов.
Нємцов був застрелений в районі московського Кремля пізно ввечері 27 лютого 2015 року.
За звинуваченням у його вбивстві заарештовані п'ятеро уродженців Чечні. Слідство вважає, що в Нємцова стріляв колишній боєць чеченського батальйону "Север" Заур Дадаєв. Замовником і організатором злочину слідство назвало іншого бійця батальйону "Север" – Руслана Мухудінова, якого в листопаді суд заочно заарештував.