Інтеграція Білорусі та РФ відбувається зі швидкістю равлика – ексглава МЗС Литви Вайтекунас
"Ця інтеграція відбувається зі швидкістю равлика, але цей равлик під час зустрічі в Москві [9 вересня президента РФ Володимира Путіна та Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі], на мою думку, зробив три кроки", – сказав дипломат.
Одним із кроків він назвав спільні військові навчання "Захід 2021", а другим – погоджені домовленості щодо 28 союзних договорів, які Москва та Мінськ, на думку Вайтекунаса, можуть підписати 4 листопада.
"Лукашенко, звичайно, залишив багато запобіжників і буде тягнути час", – прогнозує ексглава МЗС Литви.
Він вважає, що ці "кроки равлика" влаштовують Росію, "вона дозволяє це робити Лукашенку".
"Цей равлик – створення Союзної держави – буде повзти і далі, але повільно", – вважає Вайтекунас.
Контекст:
Росія і Білорусь понад 20 років ведуть переговори про створення Союзної держави. Якщо сторони домовляться, економічні зв'язки між Москвою і Мінськом можуть зміцнитися до рівня Євросоюзу або навіть федеративних держав, зазначали російські ЗМІ.
Наприкінці 2018 року видання "Московский комсомолец" написало, що Лукашенко на переговорах із Путіним погодився на уніфікацію законодавства з РФ, створення єдиного парламенту, кабінету міністрів та інших органів влади, перехід на спільну символіку і єдину валюту.
У квітні 2019 року тодішній прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв сказав, що Білорусі надійшла від Москви пропозиція щодо подальшої інтеграції з Росією в межах Союзної держави.
Лукашенко говорив, що Білорусь не збирається входити до складу інших держав, "навіть братньої Росії", і що він не хоче увійти в історію як останній президент Білорусі.
За даними агентства Bloomberg, Путін запропонував змінити конституцію РФ щодо обнулення своїх президентських строків після того, як Лукашенко відмовився створювати Союзну державу.
23 квітня 2021 року під час зустрічі з Путіним Лукашенко заявив, що Білорусь і Росія погодили 26–27 дорожніх карт щодо інтеграції. Він говорив, що восени країни можуть підписати домовленості про Союзну державу.
9 вересня у Москві відбулася нова зустріч Путіна і Лукашенка, переговори тривали майже 3,5 години, зазначає ТАСС.