Іран спростував інформацію про навмисне знищення літака МАУ в Тегерані
Інформація джерел канадського телеканала CBC News про навмисне знищення літака Boeing 737-800 рейсу PS752 є неправдивою і ненадійною, заявив речник міністерства закордонних справ Ірану Саїд Хатібзаде.
Речник міністерства закордонних справ Ірану Саїд Хатібзаде спростував інформацію канадського телеканала CBC News про наявність аудіозапису, на якому нібито глава МЗС Ірану Джавад Заріф говорить про навмисне знищення літака Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" (МАУ) в січні 2020 року. Його слова цитує пресслужба МЗС Ірану 10 лютого.
Джерела телеканала CBC News стверджують, що людина з голосом, схожим на голос Заріфа, говорить про можливості пояснити збиття літака. Він сказав, що правди про трагедію не розкриють на рівні уряду та збройних сил Ірану.
Хатібзаде вважає, що викладена інформація є неправдивою і ненадійною, а висловлювання, які приписують Заріфу, суперечать його культурі мови.
"Заяви про наявність такого запису не відповідають дійсності", – прокоментував іранський чиновник.
Заріф, за його словами, на офіційних зустрічах після трагедії, включно із зустріччю з міністром закордонних справ Канади, наголошував на необхідності вивчення всіх можливих причин та обставин катастрофи лайнера.
"Органи безпеки Ірану досліджували всі ці можливості й нарешті дійшли висновку, що причиною стала катастрофічна людська помилка. Справу розглядають компетентні судові органи. Ми закликаємо Канаду не посилювати горе сімей загиблих такими діями і чутками", – сказав Хатібзаде.
Уряд Ірану залишається прихильним своїм міжнародним зобов'язанням і правам сімей, які втратили близьких, підсумували у МЗС.
"Виконання міжнародних зобов'язань і юридичних вимог здійснюють відповідно до національного та міжнародного права", – додав Хатібзаде.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня 2020 року поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів були громадянами Ірану і Канади.
Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збили іранською ракетою помилково.
23 липня заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін заявив, що розшифрування даних чорних скриньок, яке завершили у Франції, підтвердило незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.
23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, отриманих із бортового диктофона і реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про нештатну ситуацію і намагався контролювати літак до останнього.
Іран заявляв, що згоден виплатити компенсацію за збитий український пасажирський Boeing. Представник міністерства закордонних справ Ірану Аббас Мусаві уточнив, що врегулювання цього питання "займе час і має різні аспекти з технічного і правового поглядів", а глава Центральної страхової організації Ірану Голамреза Сулеймані заявив, що авіакомпанія МАУ не має отримати компенсації від Ірану, оскільки збитий іранськими військовими Boeing застрахували європейські компанії.
8 грудня Єнін повідомив, що Іран відкликав пропозицію про виплату компенсацій сім'ям загиблих у катастрофі.
Наприкінці грудня іранські ЗМІ повідомили, що влада країни готова виплатити $150 тис. кожній сім'ї загиблих під час аварії. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підкреслив, що цю заяву оприлюднили тільки у ЗМІ й українська сторона жодних офіційних підтверджень із боку Ірану не отримувала.