"Я дійсно думаю, що вони змінилися". Начштабу оборони Великобританії вважає, що талібам треба дати шанс
Він вважає, що треба дослухатися до того, що таліби заявляють зараз, і "подивитися на факти".
"Чого нам не надходить, так це повідомлень про те, що вони поводяться в середньовічний спосіб, як ви, можливо, бачили в минулому... Я дійсно думаю, що вони змінилися", – заявив він.
Водночас він зазначив, що хоча таліби зараз заявляють, що поважають права жінок "у межах ісламських законів", це ще не означає, що вони залучать жінок в уряд або дадуть їм можливість здобувати освіту.
"Ми маємо бути терплячими, ми маємо дати їм простір, щоб вони показали, як збираються впоратися із ситуацією", – сказав Картер. На його думку, таліби навряд чи "знову хочуть стати міжнародними вигнанцями".
Він також зазначив, що Великобританія співпрацює з талібами в охороні порядку в Афганістані й бойовики допомагають зберегти спокій і безпеку в Кабулі, зокрема в місцевому аеропорті.
Тіньова міністерка закордонних справ Великобританії Ліза Нанді не погодилася зі словами Картера, зазначивши, що це "дуже неприємний сигнал для дуже багатьох афганців, включно із жінками та дівчатками, які не тільки страждають зараз, але також дуже, дуже побоюються майбутнього".
За її словами, їй надходять повідомлення з Афганістану, що таліби заарештовують і погрожують людям, які працювали з британськими військами, і жінкам, які працювали на високопоставлених посадах.
"Дуже важко судити людей за їхніми словами, коли їхні дії настільки розходяться з реальністю. Я думаю, що ми маємо справу з дуже деспотичним режимом і нам потрібно мати чітке уявлення про це", – підкреслила політикиня.
Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон 15 серпня заявляв про небажання визнавати владу "Талібану" в Кабулі. "Я вважаю важливим, щоб Захід діяв колективно щодо цього. Ніхто не бажає, щоб Афганістан став знову гніздом тероризму", – зазначав він.
Верховний представник ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель визнав перемогу талібів в Афганістані, зазначивши, що це не означає офіційного визнання їхньої влади. Він повідомив, що Євросоюзу доведеться вести діалог із новою владою країни, для чого в Афганістан прибуде делегація ЄС.
Відповідаючи на запитання про те, чи змінилися таліби із часу початку воєнної кампанії Заходу в Афганістані, Боррель відповів, що поки не може робити остаточних висновків щодо цього. "Вони мають такий самий вигляд, як і раніше, але краще говорять англійською", – пожартував дипломат під час пресконференції за підсумками екстреного засідання міністрів закордонних справ країн Євросоюзу 17 серпня, повідомляє Euobserver.
Контекст:
Ісламістський рух "Талібан" утворили 1994 року, із 1996-го до 2001 року він перебував при владі в Афганістані, контролював більшість території країни.
Після терактів 11 вересня 2001 року у США і відмови "Талібану" видати лідера терористичної організації "Аль-Каїда" Усаму бен Ладена в Афганістан ввели американські війська. Уряд "Талібану" було повалено, таліби почали бойові дії проти влади.
У лютому 2020 року представники США і руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після її підписання.
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почалося у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.
На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Цей процес було паралізовано через те, що 16 серпня в аеропорту Кабула панував хаос, і аеропорт скасував усі комерційні рейси. 17 серпня процес евакуації відновили, хоча міністерка оборони Франції Флоранс Парлі говорила, що блокпости талібів ускладнюють доступ до аеропорту.
17 серпня "Талібан" дав першу пресконференцію після приходу до влади, на якій пообіцяв, що ніхто не атакуватиме інших країн із території Афганістану, підтвердив загальну амністію для афганських чиновників і заявив, що жінки зможуть працювати, якщо будуть "жити за законами шаріату".