"Я не згоден із президентом у цьому". Джонсон заявив, що обговорюватиме з Білим домом зняття обмежень на використання Україною американської зброї
Спікер Палати представників США Майк Джонсон висловився за надання Україні можливості завдавати ударів по території РФ американською зброєю без обмежень. Відео коментаря Джонсона опублікувала 5 червня в Х кореспондентка "Голосу Америки" Катерина Лісунова.
Джонсон вважає, що часткових дозволів для ЗСУ на використання зброї США у прикордонних районах РФ, які Україна дістала від адміністрації президента США Джо Байдена, замало.
"Я не вважаю, що ми маємо займатися мікроменеджментом воєнних зусиль в Україні. Я вважаю, що нам потрібно дати їм зброю, необхідну для захисту і для того, щоб дати відсіч росіянам. Я не згоден із президентом [Байденом] у цьому. Я вже говорив про це і говоритиму знову. Ми вестимемо розмови з Білим домом про це", – відповів Джонсон на запитання Лісунової.
Джонсон 22 травня висловлювався за надання Україні можливості завдавати ударів по території РФ американською зброєю (на той момент рішення ще не ухвалили) і заявляв про те, що "контролювати зусилля [України] на мікрорівні", зокрема, визначаючи райони можливого застосування американської зброї – це "не дуже добра політика" для США.
Контекст:
У Міноборони України підтверджували в лютому 2023 року, що зобов'язалися не застосовувати зброю, яку надали партнери, для ударів по території РФ.
30 травня Politico поінформувало, що Байден таємно дав указівку своїй команді забезпечити, щоб Україна могла використовувати американську зброю для вогню у відповідь у районі Харкова, щоб "завдати удару у відповідь по російських силах, які завдають ударів або готуються завдати їх".
Інформацію про погодження Байденом дозволу Україні бити по РФ американською зброєю 31 травня підтвердили в Держдепі США. Директор із питань Європи у Раді нацбезпеки США при Білому домі Майкл Карпентер уточнив, що йдеться про боєприпаси GMLRS та артилерію.
Надання Україні права бити західною зброєю по території РФ відповідно до міжнародного права підтримали представники кількох країн. Зокрема, про це заявили у Польщі, Франції, Чехії, Нідерландах, Швеції, Канаді. Після США про таке саме рішення повідомила й Німеччина.