"Якщо орден від Лаврова йому більш важливий". Сіярто звинуватив Україну у спробі вплинути на парламентські вибори в Угорщині, Кулеба відповів
Відповідне відеозвернення Сіярто опублікував у Facebook 30 березня.
За його словами, кілька днів тому глава МЗС України Дмитро Кулеба нібито зателефонував амбасадорці України в Будапешті Любові Непоп, щоб "порадитися щодо можливості впливу на угорські вибори". Водночас Сіярто не уточнив, звідки у нього така інформація.
Кулеба відреагував на звинувачення глави МЗС Угорщини у коментарі "Європейській правді".
"На відміну від поведінки Угорщини в Україні, ми ніколи не втручалися у внутрішні справи Угорщини, тим більше напередодні виборів. Прикро бачити, як заради короткострокової передвиборчої вигоди міністр Сіярто готовий вигадувати нісенітниці та руйнувати наші з ним відносини, які ми так довго вибудовували, – зазначив Кулеба. – Якщо орден від [глави МЗС РФ Сергія] Лаврова для нього більш важливий за відносини зі мною, то варто так прямо і сказати".
28 березня головний суперник прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана на парламентських виборах, опозиційний безпартійний політик Петер Маркі-Зай висловив співчуття Україні після бомбардувань Маріуполя російськими окупантами, на що Сіярто обурився, зазначивши, що така політика "втягує Угорщину у війну".
У МЗС України у відповідь заявили, що "аморально спекулювати на горі українців задля отримання політичних дивідендів напередодні парламентських виборів".
"Ми не втручалися і не будемо втручатися у внутрішні справи Угорщини", – наголосив спікер Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
Сіярто повідомив 30 грудня 2021 року у Facebook, що Лавров вручив йому орден Дружби за заслуги в розвитку двосторонніх відносин РФ та Угорщини.
"Я отримав від мого друга та колеги Сергія Лаврова орден Дружби, яким мене нагородив президент Росії за заслуги у розвитку двосторонніх відносин. Я пишаюся тим, що, незважаючи на вкрай несприятливі глобальні та регіональні події останніх років, ми змогли підтримувати нашу співпрацю з Москвою на основі взаємної довіри, згідно з нашими національними інтересами, дотримуючись водночас наших союзницьких зобов'язань", – написав Сіярто.
Як приклад успішного розвитку відносин із РФ Сіярто назвав закупівлю Угорщиною російської вакцини проти COVID-19 "Супутник V", а також контракт із "Газпромом" про постачання газу.
Контекст:
Із початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого Угорщина зробила кілька заяв, які розкритикувала українська влада.
8 березня Орбан сказав, що, хоча Угорщина засуджує збройну агресію Росії, вона не підтримує обмежень на імпорт російських енергоносіїв, оскільки це стане "непропорційно великим тягарем" для Угорщини. За його твердженнями, угорська економіка "просто не може функціонувати" без російських нафти й газу.
21 березня Сіярто сказав, що Угорщина не підтримає ані відмови від російських енергоносіїв, ані введення безпольотної зони над Україною, ані скерування туди миротворчої місії. Він підкреслив, що Угорщина "хоче залишатися осторонь цієї війни", не збирається постачати Україні зброю і не хоче, щоб країну використовували для її транзиту.
Наприкінці березня після критики Орбана з боку президента України Володимира Зеленського Сіярто повторив: Угорщина не дозволить постачання зброї Україні через свою територію, а також не відмовиться від російських нафти й газу.