Яценюк про Сі Цзіньпіна і Зеленського: Потрібно не припускатися помилки попередніх років, коли було бажання розмовляти з Путіним G

Яценюк оцінив потребу українсько-китайських переговорів щодо миру
Фото: ksf.openukraine.org

Анонсована раніше розмова глави КНР Сі Цзіньпіна і президента Володимира Зеленського більше необхідна китайському лідеру, вважає прем'єр-міністр України у 2014–2016 роках, лідер партії "Народний фронт" і голова Київського безпекового форуму Арсеній Яценюк. Він сказав про це 25 березня в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

За його словами, українському президенту не можна повторювати той досвід, коли перед повномасштабним вторгненням він пропонував "поговорити" президенту Росії Володимирові Путіну.

"Потрібно не припускатися помилки попередніх років, коли було бажання розмовляти з Путіним. Зараз розмова Сі Цзіньпіна із Зеленським потрібна не президентові України, а лідеру Китаю", – сказав Яценюк.

Він звернув увагу на те, що, нібито бажаючи встановлення миру в Україні, глава КНР поїхав на переговори до агресора.

"А з Україною як із жертвою воєнної агресії ніхто про це не говорить", – наголосив політик, нагадавши, що Китай є учасником Будапештського меморандуму, який гарантував Україні безпеку в обмін на відмову від ядерної зброї.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Китай із початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції і прямо не засуджує дій Москви.

24 лютого Китай оприлюднив великий план мирного врегулювання війни в Україні, який складається із 12 пунктів. Цей "мирний план" зі скепсисом сприйняли на Заході.

Водночас Зеленський вважає, що частина пунктів у цьому документі збігається з інтересами України, а із частиною Київ не згоден. Президент України також заявив, що планує зустрітися із Сі Цзіньпіном.

13 березня The Wall Street Journal повідомила, що Сі Цзіньпін планує поговорити з президентом Зеленським уперше з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Джерела видання зазначали, що розмова Сі Цзіньпіна і президента України відбудеться після візиту китайського лідера до Москви, який був 20–22 березня.

Зеленський, говорячи про можливу розмову або зустріч із Сі Цзіньпіном, розповів 21 березня, що "якісь сигнали" у Київ надходили, "але підтвердження не було" – "конкретики поки ніякої немає".

В Офісі президента України заявляли 22 березня, що Україна ініціює розмову Зеленського та Сі Цзіньпіна, але є певні труднощі через позицію КНР.