Яценюк: СНД – клуб, де Путін надував щоки, а решта тримала дулю в кишені
"Так звана СНД – це російський проєкт. Так звані ОДКБ і Євразійська економічна спільнота... Жоден із них не спрацював. Фактично, це всі каліки, які підтримувалися виключно за рахунок цін на нафту й газ, за рахунок міфу про російську військову міць. Тепер навіть такі подонки, як [білоруський диктатор Олександр] Лукашенко, який сидить і чухає свою картоплю, гадають, а що буде завтра. Їм уже страшно. Я думаю, що кожен із глав цих країн СНД уже тримає велику дулю в кишені по відношенню до [президента РФ Володимира] Путіна й буде аплодувати, коли Путін упаде", – сказав Яценюк.
На його думку, у країнах СНД чекають на перемогу України у війні і сподіваються на неї, оскільки побоюються за власну безпеку.
"Наслідки для всіх країн СНД були б катастрофічними. При, не дай бог, падінні України вони всі стали б частиною "большой российской недоимперии". Вони точно це знають, це обговорюють і точно десь там, за закритими дверима в себе, моляться за те, щоб Україна перемогла. Тому що вони про себе думають", – наголосив Яценюк.
Він переконаний, що Співдружність Незалежних Держав є тільки на папері й нежиттєздатна як організація.
"У що перетворилася СНД? Я був присутній на саміті СНД як міністр закордонних справ. Це перетворилося в імітацію, на певний клуб якихось зустрічей, де Путін надував щоки, усі тримали дулю в кишені, кожен хотів вирішити свою проблему. Як правило, проблема була одна: як узяти в росіян дешевше нафту й газ. Більше проблем не було. Як більше продати свого товару. Якщо виходило – усі були щасливі, якщо ні – чекаємо наступного саміту. Тобто СРСР уже розпався, а СНД так і не відбулася, тож СНД не розпадеться, бо її немає. Вона тільки на папері", – заявив Яценюк.
Контекст:
СНД було створено 1991 року з ініціативи глав України, Білорусі й Росії внаслідок підписання угоди у Біловезькій пущі.
2018 року розпочали процес виходу України із СНД. Президент України Петро Порошенко підписав указ про відкликання представників України з усіх статутних органів СНД і наприкінці серпня Україна закрила представництво при СНД. Із 2019 року Україна вийшла з низки угод, підписаних у межах СНД. У МЗС України заявляли, що загалом Київ проводить інвентаризацію 236 договорів у межах СНД.
19 червня 2022 року Верховна Рада підтримала вихід України з кількох документів у межах СНД. Зокрема, було ухвалено закон про припинення дії угоди між урядами України і РФ про науково-технічну співпрацю.