"Є акціонери режиму, є топменеджери". Пономарьов розповів, хто входить до найближчого оточення Путіна
Президент Росії Володимир Путін будує систему, яку сам називає "корпоративна держава", а її оточення можна поділити на "акціонерів", тобто одержувачів заробленого цією "корпорацією" прибутку, та "менеджерів". Таку думку в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, опублікованому 8 серпня, висловив колишній депутат Держдуми РФ, бізнесмен Ілля Пономарьов.
"Путін зараз вибудував дуже цікаву систему кураторів, як у КДБ. Тобто якщо раніше, наприклад, великий бізнес ходив напряму, то зараз є "політбюро". Я їх люблю називати акціонерами режиму", – зазначив бізнесмен.
За версією Пономарьова, до "акціонерів" належать бізнесмен, основний акціонер банку "Россия" Юрій Ковальчук, голова "Ростеха" Сергій Чемезов, голова "Роснефти" Ігор Сєчин, бізнесмени Аркадій та Борис Ротенберги.
"Ну, власне кажучи, цей кооператив "Озеро", – підсумував ексдепутат Держдуми.
Якщо продовжувати аналогії, у країні-корпорації є й "менеджери", додав він.
"Є топменеджери. Вони можуть бути супервеликими топменеджерами. Деякі топменеджери в моменті впливовіші за акціонерів. Тобто, наприклад, [прем'єр-міністр Михайло] Мішустін – це менеджер. Або [експомічник президента РФ Владислав] Сурков був", – сказав він.
Заступника глави адміністрації президента РФ Сергія Кирієнка та міністра оборони РФ Сергія Шойгу Пономарьов також зараховує до "менеджерів", хоча глава міноборони стоїть дещо окремо.
"Це такий менеджер, який фактично зайняв ту нішу, яку в Путіна колись займав Сєчин. Сєчин же був денщиком у прямому розумінні слова – чоботи чистив. От зараз Путіну чоботи чистить Шойгу. Тобто це дуже близька позиція, досить інтимна. Тому з ним можна й у тайгу з'їздити, і Шойгу нікому не розповість про те, із ким він там [говорив] і про що", – вважає ексдепутат Держдуми РФ.
Російсько-ізраїльський бізнесмен, один із колишніх керівників нафтової компанії ЮКОС Леонід Невзлін розповів в інтерв'ю Гордону, що, за його інформацією, в оточення Путіна входять Сєчин, Чемезов, Аркадій Ротенберг і бізнесмен Геннадій Тимченко (останні двоє – "це більше по бабках так звані друзі та партнери"), директор ФСБ Олександр Бортников, секретар Ради безпеки Микола Патрушев, а також кілька високопосадовців адміністрації президента – перші заступники керівника АП Кирієнко та Олексій Громов і заступник керівника Дмитро Козак.
Водночас сам керівник адміністрації Антон Вайно, на думку бізнесмена, не має жодного впливу.
Найвпливовішою людиною в оточенні Путіна Невзлін вважає Ковальчука, це підтверджує й Пономарьов.
Пономарьов: Український президент призначить наступний російський уряд. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
Путін обіймає посаду президента Росії із 2000 року з перервою у 2008–2012 роках, коли він був главою уряду. 2020 року до конституції РФ внесли зміни, які дозволяють Путіну знову балотуватися на посаду глави Кремля 2024 року.
2020 року колишній радник Путіна, російський економіст Андрій Ілларіонов розповів, що до найближчого кола президента РФ тоді входили шестеро людей: Патрушев, Бортников, Ковальчук, Вайно, а також директор Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін і колишній глава адміністрації президента Сергій Іванов.