Є консенсус щодо запрошення України в НАТО серед більшості членів Альянсу – Зеленський

Зеленський упевнений у підтримці Франції в питанні запрошення до НАТО, очікує, що буде підтримка Великобританії й Італії. З ФРН "доведеться багато працювати", каже він
Фото: president.gov.ua

Україна зараз бачить консенсус більшості країн НАТО щодо ситуації із запрошенням її до Альянсу, також є "стримана позиція" кількох країн блоку. Про це під час спілкування із журналістами 21 жовтня заявив президент України Володимир Зеленський, пишуть "Інтерфакс-Україна" й "Суспільне" 22 жовтня. 

"Ми бачимо сьогодні впевненість у Франції, підтримку Франції. Ми розуміємо, що нас будуть підтримувати британці, і вважаємо, що будуть підтримувати італійці. Щодо реакції Німеччини, на нашу думку, загалом на сьогодні ситуація в більшості залежить від Сполучених Штатів. Вважаємо, що в них іде консолідація їхніх думок щодо НАТО, і це має вплив ще, наприклад, на Угорщину й Словаччину", – зазначив він.

Україна очікує позитивнішої реакції США після президентських виборів, додав Зеленський. 

"Не через зміну президента, а просто тому, що фокус, увага у Сполучених Штатів нині на виборах, і я вважаю, що в будь-якому разі будь-які різкі заяви з боку США сьогодні, напевно, недоречні або мають виклики. Вважаю, вони не хочуть зайвих ризиків", – пояснив він. 

Також президент сказав, що Києву ще "доведеться багато працювати з німецькою стороною" щодо запрошення України в НАТО.

Зеленський зазначив, що позиція Німеччини вже "м'якша" і "Сполучені Штати матимуть вплив" на неї.

Контекст:

Зеленський наприкінці вересня – у першій половині жовтня презентував план перемоги України західним союзникам і у Верховній Раді. Він містить п'ять пунктів, перший і, за словами Зеленського, вирішальний – це запрошення України в НАТО

Генсек НАТО Марк Рютте сказав 16 жовтня, що в Альянсі взяли до уваги цей план і будуть його обговорювати. У Білому домі заявили про підтримку плану. Франція також підтримала план. Канцлер Німеччини Олаф Шольц, за даними Bild, розкритикував документ.

19 жовтня Le Monde написала, що США вже не мають принципових заперечень проти запрошення України в НАТО.

В українському уряді вважають, що у період із жовтня до грудня є вікно для рішень щодо запрошення України в НАТО. "Це дуже потужний стимул для того, щоб, скажімо так, знеохотити ідеологічних союзників Росії об'єднуватися навколо цих альтернативних самітів і альтернативних форматів. Тому що, коли союзники декларують, що Україна так чи інакше буде в НАТО, це чітко дає розуміння, що розмова тепер має бути по-іншому", – підкреслила віцепрем'єрка Ольга Стефанішина.