Єдиний кандидат на заміну РФ у Раді ООН із прав людини – Чехія

Генасамблея ООН проведе голосування 10 травня
Фото: EPA
10 травня Генеральна Асамблея ООН проголосує за країну, яка замінить Росію у провідному правозахисному органі світової організації. Про це заявила речниця асамблеї Пауліна Кубяк, повідомляє AP.

За словами Кубяк, єдиний кандидат на місце, яке звільнилося після зупинення членства РФ, – Чехія.

Вона нагадала, що місця у раді розділені між регіональними групами, і Росію має замінити східноєвропейська країна.

Україна та інші країни порушили питання про зупинення членства Росії в Раді з прав людини ООН після того, як на початку квітня Київську область звільнили від російських окупантів. У населених пунктах регіону виявили сотні вбитих мирних жителів. Серед загиблих – люди зі слідами тортур, зі зв'язаними руками. Деякі тіла намагалися спалити.

7 квітня Генасамблея ООН підтримала рішення зупинити членство Росії у Раді ООН із прав людини. У Росії відразу ж заявили, що ухвалили рішення про дострокове припинення своїх повноважень члена ради.

Після масштабного вторгнення в Україну 24 лютого Росія втратила своє місце у низці органів ООН, серед яких, як зазначає AP, виконавчі ради структури "ООН-жінки" та дитячого агентства ООН ЮНІСЕФ, Комітет із неурядових організацій та Постійний форум із питань корінних народів. Цього тижня Росію також  виключили зі Світової туристичної організації.

Контекст:

Рада з прав людини (UNHRC) – міжнародний правозахисний орган у системі ООН, який замінив Комісію з прав людини. Є допоміжним органом Генеральної Асамблеї ООН.

У РПЛ ООН 47 місць, його членів обирають на засіданні ГА ООН за результатами голосування. Члени ради виконують свої обов'язки протягом трьох років і не мають права на негайне переобрання після двох строків повноважень поспіль. Місця розподіляють між регіональними групами. У 2016 році Росія не потрапила до складу РПЛ ООН на 2017–2019 роки.

ГА ООН може зупинити дію прав та привілеїв будь-якого члена ради, який, на її думку, постійно чинив грубі та систематичні порушення прав людини протягом терміну свого членства. Для припинення членства потрібна більшість у дві третини голосів Генеральної Асамблеї (крім тих, хто утримався).