ЄС хоче убезпечити ЗМІ від втручання держави – ЗМІ
Наголошено, що на європейські ЗМІ можуть поширюватися нові правила, спрямовані на захист журналістики від державного впливу і стеження.
Відповідно до законопроєкту, медіаорганізації мають заявити, хто ними володіє прямо чи опосередковано, і вказати, хто їхні акціонери. Зазначено, що це є важливим для читачів і глядачів, щоб виявляти й розуміти потенційні конфлікти інтересів, щоб вони "могли дійти обґрунтованих думок". Це необхідна умова для "активної участі в демократії".
У документі також ідеться, що в деяких країнах ЄС немає національних правил для захисту журналістів від стеження і ЗМІ – від державного контролю. Нові правила можуть дати юристам по всій Європі набагато сильніший арсенал для притягнення до відповідальності урядів ЄС, що відповідає вимогам свободи преси та асоціацій журналістів.
Крім цього, новий закон надасть нові інструменти для боротьби зі стеженням урядів ЄС за журналістами.
Контекст:
Законопроєкт, пише Politico, є відповіддю Європейської комісії на загрози свободі ЗМІ у Європі. Наприклад, активізували зусилля щодо контролю за ЗМІ Угорщина і Польща.
Комісія подала на Угорщину до Вищого суду ЄС за обвинуваченням у порушенні законів про свободу ЗМІ та права ЛГБТК+ у зв'язку з ухваленням угорським парламентом закону, який заборонить дітям і підліткам доступ до контенту та реклами, присвяченої проблемам ЛГБТК+.
Також спалахнув скандал у Греції, коли з'ясували, що телефони журналістів прослуховувала Національна розвідувальна служба країни.
Парламент Польщі ухвалив 2021 року законопроєкт про ЗМІ, який викликав шквал звинувачень на адресу влади у спробах контролювати незалежні медіа. 27 грудня 2021 року президент Польщі Анджей Дуда наклав вето на зміни до закону про мовлення.