ЄС хоче змусити компанії, які працюють на викопному паливі, ділитися надлишковим прибутком – ЗМІ

Гроші збиратимуть для фінансування заходів, які можуть допомогти пом'якшити енергетичну кризу в Європі
Фото: EPA
Єврокомісія хоче вимагати від компаній, які працюють на викопному паливі й одержують вигоду від різкого зростання цін на енергоносії, зробити "фінансовий внесок". Про це повідомило 12 вересня Reuters, посилаючись на проєкт документа, який є у розпорядженні редакції.

Очікують, що деталі проєкту оприлюднить Брюссель цього тижня. Документом передбачено, що нафтові, газові, вугільні та нафтопереробні компанії муситимуть зробити "фінансовий внесок" на основі "оподатковуваного надлишкового прибутку, отриманого у 2022 фінансовому році".

Гроші збиратимуть тимчасово для урядів, щоб фінансувати заходи, які можуть допомогти пом'якшити енергетичну кризу в Європі, зокрема завдяки підтримці домогосподарств та підприємств, що зіткнулися з високими рахунками за електроенергію, а також допомагатимуть енергоємним галузям, скорочувати споживання енергії в ЄС тощо.

У проєкті зазначено, що внески обґрунтовують тим, що вище перераховані компанії отримують "непередбачуваний надприбуток, який зумовлений непередбаченими обставинами". Водночас прибуток не відповідає будь-якому регулярному прибутку, котрий ці організації "очікували або могли б отримати в нормальних обставинах".

Також буде запропоновано заходи щодо повернення доходів від електростанцій, які не працюють на газі, та використання готівки для підтримки споживачів енергії, що зіткнулися зі зростанням рахунків.

Надзвичайна енергетична ситуація, спричинена вторгненням Росії в Україну 24 лютого, пише Reuters, означає, що цей захід ухвалюватиме більшість, тобто він не потребуватиме одностайного схвалення країн-членів.

Контекст:

Після вторгнення РФ в Україну 24 лютого країни Заходу ввели кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почали масово відмовлятися від російських нафти та газу і шукати їм альтернативу.

5 серпня Єврокомісія затвердила план економії газу на 15%, щоб заощадити паливо "на цю зиму, щоб підготуватися до можливих перебоїв із постачанням газу з Росії, яка постійно використовує енергоносії як зброю".

5 вересня газета Financial Times повідомила, що Єврокомісія підготувала два можливі варіанти обмеження цін на газ із Росії. Згідно з проєктом, розглядають можливість обмежити ціну на весь імпорт із РФ або для певних країн (залежно від ступеня їхньої енергетичної незалежності).

8 вересня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС планує протягом шести-семи місяців позбутися залежності від російських викопних ресурсів.