Євросоюз повністю готовий до Brexit за схемою no deal – Єврокомісія
Оскільки парламент Великобританії не зміг узгодити умови виходу з Європейського союзу до 29 березня, дату виходу Сполученого Королівства з ЄС призначено на 12 квітня.
Європейська комісія завершила підготовку до ймовірного виходу Британії з Євросоюзу без угоди. Про це йдеться в заяві Єврокомісії, опублікованій 29 березня.
"Brexit "без угоди" 12 квітня є тепер найвірогіднішим сценарієм. ЄС готувався до цього з грудня 2017 року і тепер повністю готовий. Переваги угоди [про вихід Великобританії з Євросоюзу], зокрема перехідний період, за жодних обставин не буде повторено у сценарії no deal. Галузевих міні-угод теж не розглядають", – ідеться в повідомленні.
Комісія висловила жаль, що Палата громад Британії втретє проголосувала проти угоди про Brexit. Відповідно до рішення Європейської ради від 22 березня, строк виходу Сполученого Королівства з ЄС продовжено до 12 квітня, повідомили в Єврокомісії.
Рішення про вихід із ЄС Британія ухвалила під час референдуму в червні 2016 року. Тоді 51,9% британців проголосували за вихід із спільноти.
У листопаді 2018 року Євросоюз і Великобританія узгодили на рівні переговірників 26-сторінкову декларацію про майбутні відносини. 25 листопада 2018 року на саміті Євросоюзу схвалили угоду щодо Brexit. Дату призначили на 29 березня 2019 року, але документ так і не було ратифіковано, оскільки в січні британський парламент не підтримав урядового проекту угоди про Brexit. У березні Палата громад повторно не схвалила проекту угоди.
13 березня Палата громад проголосувала проти виходу з Євросоюзу без угоди, відмовившись від схеми, коли обидві сторони розв′язують спірні питання у процесі їх виникнення.
20 березня прем'єр-міністр Тереза Мей надіслала в ЄС прохання про відтермінування Brexit до 30 червня. Брюссель погодився надати відтермінування тільки до 22 травня, якщо британський парламент підтримає угоду. В іншому разі нададуть відтермінування до 12 квітня.
Мей 27 березня на зборах консерваторів заявила, що готова піти з посади, якщо британський парламент із третього разу підтримає її угоду щодо виходу країни з Євросоюзу. Однак 29 березня Палата громад Великобританії й утретє відхилила угоду щодо Brexit.
Після 12 квітня відносини між Великобританією та ЄС регулюватиме міжнародне публічне право, зокрема правила Всесвітньої торгової організації. "ЄС буде зобов'язаний негайно застосувати свої правила і тарифи на кордонах із Великобританією. Це перевірка і контроль митних, санітарних і фітосанітарних стандартів, а також перевірка відповідності нормам ЄС", – заявили в Єврокомісії.