Євросоюз ввів секторальні санкції проти Білорусі

Євросоюз запровадив санкції проти Білорусі у відповідь на примусове приземлення літака Ryanair у Мінську
Фото: depositphotos.com

Європейський союз ввів секторальні санкції проти Білорусі. Про це йдеться в заяві, опублікованій 24 червня на сайті Ради ЄС.

Нові санкції передбачають:

  • заборону на постачання обладнання, технологій та програмного забезпечення для моніторингу й перехоплення телефонних розмов та ідентифікації користувачів в інтернеті;
  • заборону постачання товарів подвійного призначення і технологій для використання з військовою метою;
  • обмеження торгівлі нафтопродуктами, продуктами із вмістом калію і тютюновою продукцією;
  • обмеження доступу до фінансових ринків ЄС;
  • заборону на послуги страхування для білоруського уряду і державних органів країни.

Окрім того, Європейський інвестиційний банк припиняє будь-які виплати або платежі за всіма чинними угодами щодо проєктів у державному секторі Білорусі.

Водночас країни – члени ЄС мають вжити заходів, що обмежують участь їхніх банків у білоруських проєктах.

Як написано в заяві, ці санкції проти Білорусі запроваджують у відповідь на примусове приземлення літака Ryanair у Мінську, унаслідок якого затримали опозиційного білоруського журналіста Романа Протасевича.

У ЄС також уточнили, що загалом під європейськими санкціями наразі перебувають 166 фізичних та 15 юридичних осіб із Білорусі.

Контекст:

Євросоюз торік у жовтні ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів у Білорусі. До цих санкцій долучилася і Україна. Тоді ж санкції за фальсифікацію виборів і розгін демонстрацій ввів мінфін США.

У листопаді ЄС ввів санкції проти Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, і ще 14 білоруських посадовців. У грудні ЄС ввів третій пакет санкцій проти Білорусі, обмежувальні заходи стосувалися 29 людей і семи організацій.

У лютому цього року санкції проти "громадян Білорусі, відповідальних за підрив білоруської демократії", ввели США і Великобританія.

16 червня стало відомо, що посли країн Європейського союзу затвердили введення санкцій проти осіб та організацій, причетних до примусового приземлення літака Ryanair у Мінську, після якого спецслужби Білорусі затримали Протасевича і його дівчину Софію Сапегу.

21 червня редактор Radio Free Europe / Radio Liberty Рікард Йозвяк повідомляв, що міністри Євросоюзу ухвалили рішення про заморожування активів і заборону на видання віз щодо 78 людей і восьми юридичних осіб. Серед них, за його словами, є бізнесмени, члени сім'ї Лукашенка, ректори, прокурори, судді, поліцейські і високопосадовці.

За даними "Радые Свабода", під санкції також потрапили БелАЗ, МАЗ, Нова нафтова компанія, а також російський бізнесмен Михайло Гуцерієв, журналісти Андрій Муковозчик і Сергій Гусаченко, речниця МВС Білорусі Ольга Чемоданова, бізнесмени Олексій Алексін і Олександр Зайцев, міністр оборони Віктор Хренін тощо.