Канада готова прийняти 20 тис. біженців з Афганістану

Канада надасть притулок громадянам Афганістану, яким загрожують таліби
Фото: ЕРА
Міністр у справах імміграції, біженства і громадянства Марко Мендічіно, міністр закордонних справ Марк Гарно і міністр оборони Канади Хаджит Саджан оголосили 13 серпня, що країна готова прийняти 20 тис. біженців з Афганістану.

Їхню заяву опубліковано на сайті уряду Канади.

Канада надасть притулок громадянам із незахищених категорій, яким загрожують таліби і які змушені тікати із країни.

"Ситуація в Афганістані жахлива, і Канада не залишиться осторонь", – сказав Мендічіно.

За словами Саджана, до категорій уразливих жителів Афганістану належать жінки-лідери, правозахисники, журналісти, релігійні меншини, представники ЛГБТ-спільноти.

"Приймаючи цих афганців, Канада допоможе полегшити тягар, який несуть сусіди Афганістану, і запропонує цим людям постійну домівку тут. Ми взаємодіятимемо з нашими міжнародними та національними партнерами, приватними спонсорами і організаціями в питанні розселення, щоб розпочати реалізацію нової програми. Хоча заявники мають відповідати всім звичайним вимогам прийнятності, строки розгляду заявок буде скорочено", – ідеться в релізі.

Контекст:

Ісламістський рух "Талібан" було створено 1994 року, із 1996-го до 2001 року він був при владі в Афганістані і контролював більшість території країни. Після повалення свого уряду 2001 року таліби розпочали бойові дії проти влади.

Після терактів 11 вересня 2001 року у США і відмови "Талібану" видати лідера терористичної організації "Аль-Каїда" Усаму бен Ладена в Афганістан ввели американські війська.

Після повалення свого уряду 2001 року таліби розпочали бойові дії проти влади. У лютому 2020 року представники США і руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після її підписання. У міноборони Великобританії її назвали "гнилою угодою".

США почали виведення військ у квітні 2021 року. У Білому домі заявляли, що мають намір завершити цей процес до кінця серпня.

На тлі виведення американських військ ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася.

Телеканал Al Jazeera з посиланням на джерела повідомляв 12 серпня, що афганський уряд запропонував представникам "Талібану" участь в управлінні країною за умови припинення насильства. За даними інсайдера, пропозицію передали через Катар (у цій країні проводять мирні перемовини щодо врегулювання ситуації в Афганістані).

13 серпня "Талібан" звернувся до афганського народу, заявивши про свої мирні наміри. Зокрема, угруповання пообіцяло амністію військовослужбовцям урядової армії і поліцейським, а також недоторканність майна приватних осіб.

Станом на 14 серпня "Талібан" контролював 21 столицю провінцій із 34 в Афганістані. 15 серпня стало відомо, що таліби взяли під контроль майже всі провінції, а також увійшли до Кабула.

Президент Афганістану Ашраф Гані 15 серпня залишив країну. Талібан зайняв президентський палац.

Представник політичного офісу "Талібану" Мохаммад Наїм 16 серпня заявив про закінчення війни у країні. За його словами, таліби не хочуть жити в ізоляції, якою погрожував очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель у разі відновлення Ісламського Емірату Афганістан.

15 серпня приблизно 70 держав, зокрема Україна, висунули вимогу про вільну евакуацію людей з Афганістану. 16 серпня в аеропорту Кабула скасували комерційні рейси.