Канада виділила Україні кредит у розмірі майже $0,4 млрд і надасть летальну зброю на тлі загрози вторгнення РФ

Мета військової допомоги Україні – стримати подальшу російську агресію, зазначив Трюдо
Фото: EPA
Канада надасть Україні кредит у розмірі 500 млн канадських доларів (приблизно 393 млн доларів США за курсом Центробанку країни) та оборонну летальну зброю на суму 7,8 млн канадських доларів (6,12 млн доларів США) на тлі зростання загрози вторгнення РФ. Про це 14 лютого заявив прем'єр-міністр країни Джастін Трюдо, повідомив CTV News.

Наприкінці січня Канада вже надала уряду України кредит у розмірі до 120 млн канадських доларів (94,2 млн доларів США), а також нелетальне озброєння.

Трюдо зазначив, що летальна зброя та боєприпаси є відповіддю на конкретний запит від України, мета військової допомоги – стримати подальшу російську агресію.

У релізі, опублікованому на сайті міністерства національної оборони Канади, наголошено, що військова допомога Україні охоплює "кулемети, пістолети, карабіни, 1,5 млн набоїв, снайперські гвинтівки та різне супутнє обладнання".

Канада надала додаткову допомогу Україні після розмови Трюдо із президентом України Володимиром Зеленським 12 лютого.

"Дякую Канаді та Джастіну Трюдо за вчасне рішення надати Україні додатковий пакет фінансової допомоги на суму 0,5 млрд доларів. Разом ми набагато сильніші", – написав Зеленський у Twitter 15 лютого.

З 2014 року Оттава надала Києву допомогу на суму понад 890 млн канадських доларів (699 млн доларів США) для підтримки України у сфері безпеки та проведення реформ, повідомляють на сайті уряду Канади.

Після анексії Криму та початку воєнної агресії Росії на Донбасі 2015 року в Україні стартувала програма UNIFIER, у межах якої канадські інструктори тренують українських військовослужбовців. Канада продовжила її до березня 2025 року.

Канадські інструктори провели понад 700 курсів і підготували приблизно 33 тис. українських військовослужбовців та співробітників Служби безпеки.

Контекст:

Наприкінці жовтня 2021 року американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія вкотре стягує війська до кордону з Україною.

Країни Заходу і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації.

У Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що РФ може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США занепокоєні через переміщення російських військ на навчання до Білорусі. 11 лютого, за даними The Guardian, президент США Джо Байден під час відеоконференції з лідерами кількох держав заявив, що РФ може напасти на Україну найближчими днями.

Міністр оборони України Олексій Резніков 6 лютого заявив, що ймовірність значної ескалації з боку Росії оцінюють як низьку. 8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним і морським компонентом. 14 лютого Резніков зазначив, що РФ не створила жодного ударного угруповання поблизу кордону з Україною.

11 лютого низка країн, зокрема США, закликали своїх громадян терміново покинути Україну через імовірну ескалацію.

ЦРУ США вважає, що Росія може напасти на Україну 16 лютого. Про це 11 лютого повідомляв, посилаючись на джерела, німецький журнал Der Spiegel.

Зеленський заявив 12 лютого, що влада розуміє ризики, але, на його думку, в інформаційному просторі зараз надто багато інформації щодо ймовірного вторгнення РФ в Україну, яка провокує паніку.