Казахстанський бізнесмен Шураєв: На жаль, у Казахстані багато "ватників", які кричать: "Путін, введи війська!"
Гордон запитав, чи знають казахстанці про те, що відбувається в Україні і які злочини скоюють російські окупанти.
"Звісно ж, знають і засуджують, – відповів Шураєв. – Але, на жаль, російський пропагандон і в Казахстані веде мовлення 24/7. У нашої влади, на жаль, яйця виявилися не сталевими, а гумовими, і вони досі не можуть його вимкнути. Тому цей потік брехні ллється щодня на громадян Казахстану. Але водночас, на відміну від тієї самої Росії, є соціальні мережі. Той самий Facebook, Instagram – усе це у відкритому доступі".
Бізнесмен наголосив: багато казахстанців черпають інформацію з інтернету, особливо – з Telegram-каналів, тому мають доступ до альтернативної думки і "прекрасно розуміють і знають, які жахливі злочини коїть путінський режим на території України".
"На щастя, попри весь цей потік брехні, який ллється, симоньянівський і солов'їний, я думаю, ви й на прикладі свого каналу бачите, що казахстанці за тим, що відбувається, дуже серйозно спостерігають. Є різні джерела одержання об'єктивної інформації. Тому біль людей, які постраждали в Ірпені, Гостомелі, Бородянці, у Вінниці, куди нещодавно прилетіло, звичайно, відгукується щонайменше у 80% казахстанців", – наголосив Шураєв.
Водночас він зазначив, що проросійські настрої в Казахстані є, особливо в тих районах, де історично проживає багато етнічних росіян, тобто на півночі країни.
"На жаль, у нас теж є "зрада". У нас дуже багато колабораціоністів, дуже багато "ватників". Ви знаєте, що у нас 3,5 млн слов'ян проживають у Казахстані. І багато хто з них потихеньку – хтось у себе на кухні, а хтось іноді у соцмережах – кричить: "[Президент РФ Володимир] Путін, введи війська!" І чекають, що після України вони прийдуть до нас. Але їх, на щастя, меншість", – сказав бізнесмен.
Контекст:
У квітні Бюро експрес-моніторингу громадської думки Demoscope опублікувало результати опитування казахстанців щодо війни в Україні. Компанія дійшла висновку, що значна частина казахстанців схильна до впливу російської пропаганди. Серед опитаних не було домінувальної думки щодо визначення конфлікту: 36% респондентів відповіли, що в Україні, на їхню думку, триває "військова операція Росії проти нацистів", 26% сказали, що "війна Росії з Україною для недопущення розміщення там військ НАТО", 13% – що "війна Росії з Україною з метою її подальшого приєднання". 10% опитаних сказали, що підтримують Україну, 39% – Росію, 46% – дотримуються нейтралітету. Соціологи дійшли висновку, що мова відповіді значно впливала на сприйняття воєнного конфлікту: маркеру "військова операція" віддало перевагу 39% російськомовних респондентів і 27% казахськомовних.
Росіяни – друга за чисельністю етнічна група у Казахстані. Видання "Власть" із посиланням на дані Національного бюро статистики Казахстану повідомило, що у країні живе майже 3,4 млн росіян (17,94% від загального населення). Етнічних казахів у Казахстані 13,3 млн (69,59%).
Після нападу РФ на Україну Казахстан, за даними джерел американського телеканала NBC News, відмовив Росії у проханні скерувати своїх військових в Україну. МЗС Казахстану заявило, що країна зацікавлена в тому, щоб Україна залишалася незалежною та територіально цілісною державою.
Окрім того, у червні на форумі в Росії президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв у присутності Путіна заявив, що "ЛДНР" – квазідержавні території, яких Казахстан не визнає.