Ходорковський закликав псувати бюлетені, а Каспаров звинуватив Захід у лицемірстві. Як російська опозиція відреагувала на смерть Навального
Після новини про смерть російського опозиціонера Олексія Навального інший опозиційний політик Михайло Ходорковський закликав псувати бюлетені на виборах президента РФ, а шахіст і опозиціонер Гаррі Каспаров розкритикував реакцію Заходу.
"Я закликаю всіх опівдні 17 березня прийти на виборчі дільниці і вписати ім'я Олексія Навального в бюлетень для голосування. Якщо ви не знали або сумнівалися, як діяти цього дня, то ось вам відповідь", – написав Ходорковський.
Каспаров написав в X (Twitter) довгий тред, у якому звинуватив у смерті Навального російського президента Володимира Путіна, а також заявив про спільну провину як Росії, так і Заходу.
Він заявив, що росіяни "не змогли зрівнятися з мужністю Олексія, щоб покласти край путінській диктатурі й війні", а західні лідери "поставилися до отруєння й ув'язнення Навального як до чергового пункту переговорів із Путіним".
"Багато розмов, жодних дій, ще більше крові на їхніх руках. Як і у випадку з [російським опозиціонером] Борисом [Нємцовим], як і у випадку з глобальними вбивствами, втручанням у вибори й допомогою іншим кривавим диктаторам, як у випадку з Україною, а тепер і з Олексієм, Путіну байдуже, який вигляд це має і що ви говорите. Його хвилюють лише дії, і він не припинить убивати, поки його не зупинять", – написав Каспаров.
За його словами, ситуацію зі смертю Навального можна було б використати, щоб присоромити тих, хто відкрито підтримує Путіна, – від прем'єра Угорщини Віктора Орбана, експрезидента США Дональда Трампа і спікера Палати представників Майка Джонсона до американського журналіста Карлсона Такера й підприємця Ілона Маска.
"Але їх не можна соромити. Десятки західних лідерів заявили, що будуть підтримувати Навального, а тепер він мертвий. І що? Західні політики вважають за краще, щоб опозиціонери були мучениками. Вони можуть залишати квіти й говорити приємні слова під час переговорів з убивцею, не соромлячись свого лицемірства. Навальний був борцем, і, якщо вони не збираються боротися, вони не мають згадувати його ім'я сьогодні", – завершив він.
Контекст:
Навального у 2020 році в Росії отруїли бойовою речовиною "Новачок", після чого він лікувався в Німеччині. В отруєнні він звинуватив російські спецслужби. У січні 2021 року він повернувся до Росії, де його одразу заарештували. Проти Навального в Росії порушили кілька справ, йому ухвалили кілька вироків. Із грудня 2023 року він перебував у колонії в селищі Харп у Ямало-Ненецькому окрузі, де відбував 19-річний строк у справі про організацію "екстремістської спільноти".
16 лютого 2024 року місцеве управління Федеральної служби виконання покарань повідомило про смерть Навального. У відомстві стверджують, що політику стало зле після прогулянки, він знепритомнів і лікарі після спроб реанімації констатували смерть. Що спричинило її, не повідомляють. Інших підтверджень смерті політика на цю мить немає.