Китай просить ВООЗ розслідувати ймовірний витік коронавірусу з лабораторій у США
Постійний представник Китаю при ООН у Женеві Чень Сюй попросив фахівців Всесвітньої організації охорони здоров'я розслідувати ймовірне походження коронавірусу у Сполучених Штатах, написало китайське видання Global Times 25 серпня.
Відповідний лист Сюй передав гендиректору ВООЗ Тедросу Адханому Гебреєсусу. Зокрема, Китай просить перевірити американські лабораторії у Форт-Детрику та Університеті Північної Кароліни.
Це перший випадок, коли Китай дипломатичними каналами офіційно попросив ВООЗ розслідувати походження COVID-19 у США, зазначило видання. До звернення китайського представника доклали колективний лист, під яким підписалося понад 25 млн китайських громадян.
Сюй заявив, що версія про витік коронавірусу з лабораторії в Ухані малоймовірна. За його словами, якщо хтось наполягає на такій гіпотезі, то об'єктом прозорого розслідування мають стати американські лабораторії.
За інформацією Global Times, Форт-Детрик – це центр біологічних досліджень військових Сполучених Штатів. Головною дослідницькою організацією є інститут медичних досліджень інфекційних захворювань армії США (USAMRIID), яка працювала з командою епідеміолога Ральфа Баріка з Університету Північної Кароліни. Ще у 2003 році у цих структур були новітні технології для синтезування і модифікації коронавірусів, зауважило видання.
Гендиректор департаменту з контролю над озброєннями міністерства закордонних справ Китаю Фу Цун сказав, що США більше за інші країни спонсорували і проводили дослідження коронавірусів. Китайська сторона стверджує, що команда Баріка лідирувала в цій галузі.
Контекст:
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року у Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.
Влада Китаю пов'язувала спалах захворювання з уханським ринком тварин і морепродуктів "Хуанань": перші пацієнти були там або постійними покупцями, або продавцями.
Вчені вважали, що у ланцюжку передавання вірусу SARS-CoV-2, який викликає захворювання на COVID-19, були кажани, змії і панголіни (у Китаї їхнє м'ясо вважають делікатесом).
Китай звинувачували у приховуванні масштабів епідемії на самому її початку. У доповіді розвідки США, зміст якої став відомим агентству Bloomberg, ішлося, що Китай приховував масштаби спалаху коронавірусу, занижуючи як кількість випадків зараження, так і кількість смертельних випадків. Попередній віцепрезидент США Майк Пенс говорив, що весь світ міг опинитися у кращому становищі, якби влада Китаю була "відвертішою".
14 січня цього року в Ухань прибула місія науковців ВООЗ із 13 осіб, які розслідували причини пандемії. До групи увійшли представники таких країн, як США, Австралія, Китай, Данія, Німеччина, Японія, Кенія, Нідерланди, Катар, Російська Федерація, Великобританія і В'єтнам.
У підсумку місії ВООЗ не вдалося встановити точне джерело коронавірусу. У звіті ВООЗ, опублікованому у березні, найбільш імовірною версією назвали передавання вірусу від кажанів або панголінів, але, найімовірніше, не безпосередньо, а через ще якусь тварину. Найменш імовірною – що вірус поширився внаслідок лабораторного витоку.
Видання The Sunday Times 30 травня повідомило, що британська розвідка переглянула версію походження коронавірусу SARS-CoV-2 і тепер припускає, що його могли вивести в лабораторії Уханя.
Гендиректор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус 15 липня сказав, що передчасно відкидати потенційний зв'язок між пандемією COVID-19 і витоком вірусу з лабораторії в китайському місті Ухань.
У серпні ВООЗ заявила про створення нової групи для з'ясування походження COVID-19.