КНДР пообіцяла підтримку РФ у війні проти України "до перемоги"

Цой Сон Хі на зустрічі з Лавровим пообіцяла "стояти поруч із російськими товаришами" у війні проти України
Фото: EPA

У Росію прибула глава МЗС Північної Кореї Цой Сон Хі, вона 1 листопада зустрілася з міністром закордонних справ країни-агресора Росії Сергієм Лавровим і заявила, що КНДР "твердо стоятиме поруч" із РФ доти, доки вона не переможе у війні проти України. Відео із зустрічі Цой Сон Хі й Лаврова опублікувало МЗС країни-агресора у Telegram.

Цой Сон Хі у заяві повторювала тези російської пропаганди (що нібито країни Заходу постачають Україні зброю, щоб "завдати стратегічної поразки Росії", а не щоб Україна могла захиститися від країни-агресора, що напала на неї), називала війну Росії проти України то "спеціальною воєнною операцією", то "священною війною" і стверджувала, що РФ, яка окупувала частину території України, регулярно атакує її за допомогою ракет і дронів, нібито "захищає суверенні права й інтереси безпеки своєї держави".

"Із самого початку "спеціальної воєнної операції" шановний товариш голова державних справ Кім Чен Ин дав вказівку, щоб ми, ні на кого не озираючись, незмінно й потужно підтримували та надавали допомогу російській армії та російському народу в їхній священній війні", – заявила Цой Сон Хі.

Дипломатка сказала, що у КНДР не сумніваються, що "під мудрим керівництвом" нелегітимного президента РФ Володимира Путіна російська армія "неодмінно досягне великої перемоги" у війні проти України.

"До переможного дня ми завжди твердо стоятимемо поруч із нашими російськими товаришами", – додала вона.

Лавров заявив, що це їхня шоста зустріч за рік, і зазначив, що останнім часом двосторонні відносини між країнами досягли "безпрецедентного рівня".

"Ми глибоко вдячні корейським друзям за принципову позицію щодо тих подій, які зараз розгорнулися в Україні", – сказав він.

Ні Цой Сон Хі, ні Лавров на публічній частині зустрічі не згадували про безпосереднє залучення КНДР у війну Росії проти України, зокрема про скерування північнокорейських військових на фронт. Лавров лише сказав, що "налагоджено контакти" між військовими двох країн і "по лінії служб безпеки". "Це дає змогу вирішувати практично значущі та важливі для безпеки наших і ваших громадян завдання", – сказав він Цой Сон Хі.

Контекст:

КНДР із 2022 року надає Росії військову допомогу у війні проти України. Вона, зокрема, постачає РФ артилерійські боєприпаси та балістичні ракети. У дослідженні німецького Фонду Фрідріха Науманна, яке опублікували наприкінці жовтня 2024 року, йдеться, що КНДР передала РФ зброї на суму до $5,5 млрд.

На початку жовтня з'явилися перші повідомлення про залучення військ КНДР до участі у війні на боці країни-агресора. Згодом цю інформацію підтвердили розвідки України й інших країн. 14 жовтня президент України Володимир Зеленський заявив про вступ Північної Кореї у війну на боці РФ. Військова розвідка України повідомила, що 11 тис. північнокорейських військових проходять підготовку на Далекому Сході у РФ і вони незабаром будуть готові воювати в Україні. За оцінкою американської сторони, у РФ зараз перебуває приблизно 10 тис. військових із КНДР, водночас 8 тис. із них уже перекинули ближче до кордону з Україною, у Курську область.

У Кремлі не підтвердили й не спростували перекидання північнокорейських військових у РФ. Представник КНДР в ООН назвав "стереотипними чутками" ці повідомлення.

30 жовтня міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що союзники обговорюють, як реагувати на втягування КНДР у війну з Україною, і що вони можуть "вдатися до різного роду дій" у відповідь на "розширення конфлікту", але не уточнив, про що йдеться. Зеленський заявив, що "реакція [союзників], яка сьогодні є, – це нічого, нуль".