Колишній кремлівський політтехнолог Мурзагулов розповів про багатоженство серед чиновників у РФ
"Це моя улюблена історія. У нас там шаріат у всій країні для всіх чиновників введено давно в цьому сенсі. Не хочу образити мусульман. Я, мабуть, некоректно зараз цей термін використав. Тому що я знаю людей, для яких це все серйозно, і поважаю це, хоча сам і не належу особливо до жодної релігії. Так, це є. Просто от є. Розумієте? Будь-який бонза просто переїжджає від дружини до дружини", – висловився політтехнолог.
Бацман попросила на конкретному прикладі розповісти, на що це схоже, "бо це складно усвідомити нормальними мізками".
"Ну, давайте так. Є в тебе основна, так би мовити, дружина: старша дружина. Вона в тебе, там, із 86-го року, отже, їй 50 років, на неї записано все, вона бізнесвумен успішна, вона заробляє мільярд на місяць... Ну куди вона подінеться? Вона завжди є", – пояснив Мурзагулов.
Далі, сказав він, з'являються "не основні" дружини.
"В основної тут, розумієш, палац на Рубльовці, у не основної – яка з'явилася 94-го, умовно, – теж, там, щось. І постійно мінлива низка таких людей, дівчат тощо. Тобто це взагалі дівчата такі, які ніби блукають коридорами влади. Це така спеціальна, знаєте, масть людей. Ось вони там ходять для того, щоб із ними спали", – зазначив журналіст.
Він назвав це явище "трошки завуальованою проституцією".
"Тобто ніби не зовсім проституція. Тобто вона, там, ходить, зустрічається, її запрошують на побачення, потім їй дають якусь, так би мовити, платню, орендують квартиру. І ось до неї заїжджає цей великий ферзь: якийсь, там, заступник голови адміністрації чогось. Він заїжджає до неї, там, раз... Ну, скільки здоров'я дає змогу після всіх цих загулів і занюхів. Отже і, відповідно, спілкується з нею. І їде", – розповів Мурзагулов.
Політтехнолог додав, що у стосунках із "додатковими" дружинами в чиновників також бувають діти.
"Там якась потім дитина може народитися. Її, там, записують на якогось дядька Васю. Відповідно, вона теж росте, ходить в елітарну школу, у неї теж усе є, возять її на Bentley, охоронець із нею мучиться. Ну, ось те, як живуть ці товариші", – уточнив він.
На прохання Бацман назвати прізвища когось із найвідоміших багатоженців Мурзагулов відповів, що просто "не знає небагатоженців" у цьому колі.
"Там ніби вірних людей, таких сім'янинів, я майже не знаю. Тобто це просто теж така, розумієте, фішка. Вони одне з одним це обговорюють. Ці куртизанки ніби від одного до іншого пурхають. Тобто це все настільки загальне місце, що, коли ти починаєш говорити всім типу "гаразд, дякую, я не це саме", усі такі: "Та гаразд. Та ти шо?" І починається: "А, ти, напевно..." – "Та ні". – "А, ну..." – поділився він.
Громадський діяч пояснив, що багатоженство стало частиною кодексу поведінки для російських чиновників, і цьому важко чинити спротив.
"Це те саме, що сказати, що ти не п'єш, наприклад, при якомусь теж ферзьку, за якогось страшенно важливого приводу: там, 75-річчя його якоїсь служби. Ось. Отже, відповідно, ну, так, загальні правила: загальні для всіх. Правило бути розбещеним і таким усім із себе, – знаєте, який усе може, – теж воно є для всіх", – наголосив він.
Коментуючи чутки про те, що кілька сімей є й у глави МЗС РФ Сергія Лаврова, політтехнолог підкреслив, що для російської владної верхівки це "абсолютно звичайна історія".
"Тобто вони просто можуть: вони недостатньо високого морального рівня. Ті, хто були нормальними людьми... До речі, у мене є... Я коли в ООН працював, у мене була людина, яка була близькою людиною з Лавровим. І він просто від нього в шоці... Він просто не розуміє, що з ним відбувається... Він каже: "Він був чудовим дядьком. Просто чудовим". Освіченим, розумним, дуже спокійним, дуже інтелігентним, таким, що ніколи, там, не знаю, – слова "х...й" не сказав. Розумієте? А тут ось таке зараз", – сказав журналіст.
І таких прикладів, за його словами, "дуже багато".
"Тобто це деградація, це така хроніка пікірувальної бюрократії. Це Содом і Гоморра", – підвів Мурзагулов межу під обговоренням звичаїв, які панують у середовищі російського чиновництва.
Контекст:
Мурзагулов народився 24 травня 1978 року в Кумертау (Башкортостан, Росія). Закінчив факультет журналістики Московського державного університету імені Михайла Ломоносова. Пізніше навчався в Institut d'Études Politiques (Франція).
Працював на посаді ведучого випусків новин, а потім редактора на "Первом канале". Був заступником голови адміністрації Башкортостану, заступником керівника підприємства "Курорты Северного Кавказа", заступником мера Красногорська (Московська область), експертом ООН у сфері зв'язків із громадськістю.
Виїхав із Росії у 2021 році. Працює в медіахолдингу російського бізнесмена й опозиціонера Михайла Ходорковського. Мін'юст РФ заніс Мурзагулова до списку "іноагентів".