Колишній радянський розвідник Жирнов: Азербайджанці цілеспрямовано розстріляли керівників російської миротворчої операції, щоб показати, що Путін – усе
Росія не мала військових ресурсів, щоб виконати свої зобов'язання перед Вірменією і захистити її в конфлікті з Азербайджаном. Таку думку в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив колишній радянський розвідник-нелегал, який живе у Франції, письменник Сергій Жирнов.
"Чому [президент країни-окупанта РФ Володимир] Путін із такою легкістю покинув Вірменію? Ми ж знаємо, що в Росії живуть мільйони вірмен і дуже потужне вірменське лобі. А серед топпропагандистів величезна кількість вірмен. І вплив вірмен на російську політику дуже великий. Чому Путін кинув Вірменію – ось запитання?" – поцікавився Гордон.
Жирнов пояснив, що водночас мільйони вірмен живуть і в країнах НАТО.
"У Франції величезна вірменська діаспора, у США. Тому вірменський народ – він у цьому сенсі для Путіна дуже небезпечний. Це як євреї, які дивляться на Ізраїль. У цьому сенсі йому набагато ближчі диктатури східні, [наприклад] азербайджанська, ніж вірмени, які потенційно можуть із якоюсь діаспорою співпрацювати, з французькою, з американською, тобто країн НАТО", – вважає він.
Ексрозвідник переконаний, що у вересневому конфлікті 2023 року в Нагірному Карабаху Путін "кинув [Вірменію] просто тому, що немає армії [у Росії], немає сил жодних".
"Знімати [війська для перекидання в Нагірний Карабах] із фронту [в Україні]? На фронт не можуть набрати людей. Хоча він каже, що 300 тис. набрали людей, які знають, що йдуть на смерть, й однаково записуються. Щось нам він розповідав таке. Але у Вірменію відправляти їх не можна", – висловився Жирнов.
Він нагадав, що Вірменія і під час загострення конфлікту з Азербайджаном 2020 року сподівалася на допомогу РФ і не отримала її.
"Вірменія вимагала, коли була остання війна 2020 року: "Введіть [війська] ОДКБ, утихомирте". А Путін сказав, що ні, не треба, і всі сказали що ні, не треба, і все. І Вірменія почала говорити, що "ми з ОДКБ вийдемо", а [прем'єр-міністр Вірменії Нікол] Пашинян сказав, що "ми з усього вийдемо", і влаштував навчання зі США", – згадує розвідник.
На думку Жирнова, азербайджанці зрозуміли, що це "той самий момент, коли треба добивати, причому добивати обох".
"Перше, що вони зробили – ударили по військових цілях у [Нагірному] Карабаху, а друге – вони знищили російських керівників миротворчої операції, щоб показати Путіну, що Путін – усе", – сказав він.
Колишній розвідник переконаний, що "в цьому сенсі азербайджанці навчилися у [президента Туреччини Реджепа] Ердогана".
"Вони знають, що Путін розуміє тільки силу. Ось Ердоган збив [російський військовий] літак 2015 року, і Путін тому його поважає. І тому азербайджанці навмисно [розстріляли російських миротворців у Нагірному Карабаху]. Коли машина миротворча, вона обвішана білими прапорами, блакитними касками, її сплутати ні з чим іншим неможливо. Якщо її розстріляли, то розстріляли цілеспрямовано, щоб Путіну продемонструвати", – сказав Жирнов.
Контекст:
Міноборони РФ повідомило про загибель п'ятьох російських миротворців у Нагірному Карабаху 20 вересня. За даними російських ЗМІ, серед загиблих у Карабаху росіян були заступник командира російського миротворчого контингенту в регіоні Іван Ковган і полковник Центрального військового округу Тагір-Мурод Караєв.
Російський Telegram-канал "Солдат удачи" опублікував фото нібито обстріляної в Нагірному Карабаху машини з росіянами. На автомобілі є розпізнавальні знаки міноборони РФ і напис "МС", який, мабуть, означає "миротворчі сили".
21 вересня пресслужба Кремля повідомила, що з ініціативи азербайджанської сторони відбулася телефонна розмова між президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим та президентом країни-окупанта РФ Володимиром Путіним. У Кремлі зазначили, що Алієв "просив вибачення і висловив глибокі співчуття" щодо трагічної загибелі миротворців РФ. Він пообіцяв президентові Путіну, що буде проведено найретельніше розслідування і всіх винних "належно покарають".
Генеральна прокуратура Азербайджану проінформувала 21 вересня, що група військовослужбовців збройних сил Азербайджанської Республіки помилково обстріляла автомобіль російських миротворців, сприйнявши його за транспорт, який "належав незаконним вірменським збройним формуванням". У відомстві підтвердили загибель п'ятьох військовослужбовців РМК унаслідок інциденту.