Колишній російський банкір Пугачов: Путін мені відверто сказав: "Ти подивися, їм, окрім царя, ніхто не потрібний"
На початку правління президент Росії Володимир Путін активно підтримував прозахідний курс країни, проте його ставлення до країни змінилося під впливом близького кола й суспільства, вважає російський бізнесмен Сергій Пугачов, якого раніше називали "банкіром Кремля".
Президент Росії Володимир Путін був прозахідним політиком, але змінився через запити суспільства. Про це розповів колишній друг Путіна, банкір-утікач Сергій Пугачов в інтерв'ю "Радио Свобода".
За словами Пугачова, будучи радником керівника адміністрації президента Бориса Єльцина, він намагався "пропхати Путіна", який був помічником Анатолія Собчака, що мав демократичні ліберальні погляди.
"Я не помилився в людині. Я думаю, що я помилився в бажанні суспільства, у прагненні до свободи, до рівності, братерства тощо. Тобто просто ті пропозиції, які підніс Путін, уже будучи президентом, – вони були прийняті суспільством, суспільство активно просувало це. Я пам'ятаю, як губернатори, що працювали за Єльцина, яких я вважав украй ліберальними, – вони приходили й говорили мені такі речі, типу: передай Володимиру Володимировичу, я служив у прикордонних військах, а це теж КДБ. До речі, партійний квиток я нікуди не подів, він у мене досі під подушкою лежить. Це ж запити суспільства, тож що тут вигадувати", – пояснив він.
Бізнесмен підкреслив, що Путін змінився.
"До 2006 року ми багато дискутували з Путіним на тему розвитку країни. Спочатку він активно це все підтримував, прозахідні всі ці історії тощо, що треба бути, як мінімум, як увесь західний світ. Іншої ідеї у нього не було спочатку. А в 2006 році Путін мені просто відверто сказав: "Слухай, ти подивися, їм, окрім царя, ніхто не потрібний". Він мені розповідав таку історію, коли вони з канцлером Німеччини Герхардом Шрьодером кудись їздили, я пам'ятаю навіть, куди – до Лаври. Їх там розганяли кийками, людей майже 50 тисяч. Він каже: "Їх там б'ють, а вони мені руки цілують. А ти мені розповідаєш про якусь демократію. Маячня це все, я розумію, чого вони хочуть", – зазначив Пугачов.
Він додав, що на позицію Путіна впливає оточення і суспільство, яке "стомилося від свобод і захотіло ковбаси".
"Змінювалося його ставлення до країни, до певних цінностей, але змінювалося під впливом його близького кола, під впливом суспільства взагалі, 86% підтримують зараз. Я б не сказав, що Путін сильно змінився, просто це якийсь вектор, і вектор – я б не сказав, що самого Путіна. Я думаю, що все-таки суспільство, Росія – молода країна, особливо в демократичному сенсі, тому люди, напевно, втомилися від цих свобод і захотіли ковбаси й мила за талонами, гарантій безкоштовного житла та інших історій", – підсумував банкір.
У 2011 році Пугачов виїхав до Великої Британії, у 2015 році перебрався до Франції, громадянином якої він є.
Агентство зі страхування внесків РФ обвинувачує Пугачова в причетності до умисного банкрутства "Межпромбанка" (справа про банкрутство фінустанови була відкрита в 2010 році). Цю справу розглядають у Лондоні.
8 лютого 2016 року Високий суд Лондона визнав Пугачова винним у порушенні 12 судових приписів у цій справі. Його засудили до двох років в'язниці.
Пізніше Високий суд Англії та Уельсу визнав ухвалу російського суду й стягнув із Пугачова 75,6 млрд руб. ($980,1 млн) у справі про банкрутство "Межпромбанка".
На слуханнях в Міжнародному арбітражному суді при Міжнародній торговій палаті в Парижі Пугачов вимагає від Росії $6 млрд компенсації за майно і активи, які, як він вважає, у нього незаконно експропріювала російська влада. Рішення у цій справі очікують у травні.