Компанія Pfizer почала випробовувати на людях таблетки проти коронавірусу
Американська фармацевтична компанія Pfizer почала тестувати на людях препарат PF-07321332 для лікування коронавірусної інфекції COVID-19, який можна використовувати під час перших ознак хвороби, до госпіталізації. Про це 23 березня повідомила пресслужба компанії.
Цей противірусний препарат потрібно буде вживати перорально (Financial Times уточнює, що він буде у формі таблеток).
Поки що йдеться про першу фазу клінічних досліджень, під час якої препарат тестують на здорових людях для оцінювання його безпеки й переносимості. Вона відбувається у США.
PF-07321332 – це інгібітор протеази, який запобігає реплікації вірусу у клітинах. У Pfizer нагадали, що інгібітори протеази ефективні під час лікування інших вірусних інфекцій, таких як ВІЛ або гепатит С.
"З огляду на спосіб мутації коронавірусу і тривалий глобальний вплив COVID-19, імовірно, що доступ до терапевтичних засобів буде важливим як зараз, так і після пандемії", – зазначив головний науковий співробітник Pfizer Мікаель Долстен.
Pfizer також тестує противірусний препарат PF-07304814, який вводять внутрішньовенно. Його планують використовувати під час лікування пацієнтів з тяжчою формою захворювання – тих, кого вже госпіталізували.
У Pfizer не розкрили більше деталей, але зазначили, що докладніше про препарати розкажуть у квітні.
У коментарі Reuters Долстен сказав, що два ці препарати, пероральний і внутрішньовенний, "можуть створити парадигму комплексного лікування, яка доповнює вакцинацію".
Агентство зазначило, що кандидат від Pfizer є третім препаратом проти COVID-19, які зараз проходять випробування. Перший розробила американська компанія Merck & Co., другий – швейцарська Roche Holding спільно з американською Atea Pharmaceuticals.
Наразі ремдесивір від американської компанії Gilead Sciences є єдиним схваленим американським регулятором препаратом для лікування COVID-19 (водночас Всесвітня організація охорони здоров'я закликала відмовитися від використання ремдесивіру для пацієнтів із коронавірусною хворобою, незалежно від тяжкості її перебігу, оскільки наразі немає доказів його ефективності).
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.
Спеціальних ліків проти COVID-19 поки не існує, зараз під час цього захворювання проводять переважно симптоматичне лікування. Водночас у ВООЗ зазначали, що наразі кортикостероїд дексаметазон є єдиним терапевтичним засобом, який засвідчив свою ефективність під час лікування тяжкої форми COVID-19.
Із грудня 2020 року у світі застосовують кілька вакцин проти COVID-19, одна з них – виробництва Pfizer і німецької компанії BioNTech.