Конгрес США близький до продовження строку використання $6 млрд для України – Reuters

У Конгресі обговорюють продовження використання $5,8 млрд на допомогу Україні
Фото: EPA

Представники Демократичної й Республіканської партій у Конгресі США та адміністрація президента Джо Байден близькі до досягнення домовленості про продовження на рік строку використання майже $6 млрд на допомогу Україні. Про це 19 вересня повідомило агентство Reuters, посилаючись на два джерела, які ознайомлені з перебігом переговорів.

Очікують, що продовження президентських повноважень щодо скорочення запасів Пентагону Сенат і Палата представників можуть проголосувати до 30 вересня – до цього моменту Конгрес має ухвалити закон про фінансування федерального уряду, щоб уникнути шатдауну.

Агентство нагадує, що 18 вересня Палата представників провалила голосування за республіканський законопроєкт, до якого не було внесено пакет на $6 млрд. Лідер демократичної більшості в Сенаті Чак Шумер заявив 19 серпня, що демократи підготують власний законопроєкт. Переговори щодо цього законопроєкту тривають, але джерела агентства заявили, що до нього буде включено продовження допомоги Україні.

Reuters зазначає, що поки не ясно, чи підтримає продовження допомоги Україні спікер Палати представників Майк Джонсон (Республіканська партія). В офісі Джонсона відмовилися коментувати долю законопроєкту, проте джерело агентства в Конгресі заявило, що представники спікера беруть участь в "активних переговорах", присвячених цьому питанню. Сам Джонсон у коментарі, опублікованому 20 вересня в "Голосі Америки", сказав, що поки зосереджений на тому, щоб уникнути шатдауну й "захистити наші вибори".

Контекст:

Reuters нагадує, що $5,8 млрд, про які йдеться, – невикористана частина коштів із пакету на $7,8 млрд, виділених Конгресом на президентську програму зі скорочення запасів Пентагону. Ця програма – частина найбільшого пакету допомоги Україні на $60 млрд, який після кількох місяців затримки Конгрес затвердив у лютому 2024 року. Програма дає змогу списувати й передавати Україні зброю та боєприпаси зі складів Пентагону, а передбачені на неї гроші використовують на заповнення запасів американської армії. Американські посадовці наголошували, що це найшвидший спосіб передання зброї Києву.

The Hill писав 13 вересня, що адміністрація президента США могла б продовжити використання $5,8 млрд і після закінчення фінансового року 30 вересня. Для цього Білий дім міг би оголосити про надання Україні пакету військової допомоги на всю суму й до кінця календарного року надати Києву необхідне обладнання та озброєння. Однак, підкреслили співрозмовники видання в Конгресі, в адміністрації Байдена не впевнені, що можуть розпоряджатися зброєю, якої зараз немає в розпорядженні Пентагону. Тож Байден вирішив спрямувати запит на використання цих коштів на затвердження в Конгрес.