Кремль планує створити в Білорусі партію, яка виступає проти Лукашенка – ЗМІ
Адміністрація президента Росії веде "енергійну роботу" зі створення в Білорусі партії, яка виступатиме проти Олександра Лукашенка, але за інтеграцію з Росією. Про це пише російське видання The Insider, посилаючись на документи управління президента з міжрегіональних і культурних зв'язків з іноземними країнами.
За інформацією видання, партія з робочою назвою "Право народу" виступатиме за перехід до парламентсько-президентського устрою Білорусі, масштабну приватизацію державного сектору і "демонтаж цензури".
Для отримання впливу в Білорусі, як випливає з документів, партія збирається "здобути вплив над максимальною кількістю політичних сил, що формуються, та увійти в керівні органи всіх опозиційних структур"; знайти і підготувати до 1200 кандидатів для подальшої участі в парламентських виборах; заснувати або взяти під контроль "канали поширення інформації".
The Insider також опублікував список із семи осіб, які складають актив майбутньої партії. Це громадяни Білорусі, які брали участь в політичному клубі партії "Единая Россия".
Як зазначає видання, установчий з'їзд нової партії може відбутися вже цієї зими.
Із 9 серпня в Білорусі тривають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув на той момент глава держави Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Тихановська заявляла 28 листопада, що в Білорусі під час протестів загинуло восьмеро осіб.
У причетності до протестів у Білорусі Лукашенко неодноразово звинувачував сусідні країни, зокрема Україну, Польщу, а також Литву.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, серед яких США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС ввів санкції проти Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, і ще 14 білоруських чиновників. До санкцій приєдналася Україна. 17 грудня ЄС ввів третій пакет санкцій проти Білорусі, обмежувальні заходи торкнулися 29 осіб і семи організацій.