Кремль уже розпочав роботу з підготовки до майбутньої агресії проти Молдови та країн Балтії – голова Служби зовнішньої розвідки України

Москва вже "волає про утиски російськомовних" у країнах Балтії, зазначив Литвиненко
Фото: szru.gov.ua

Повномасштабну війну, яку в лютому минулого року проти України розпочала країна-агресор Росія, Кремль зараз сприймає як важливий, але не єдиний фронт для РФ, котра фактично веде світову війну зі США та Заходом загалом. Таку думку в колонці для "Інтерфакс-Україна", опублікованій 22 листопада, висловив голова Служби зовнішньої розвідки України Олександр Литвиненко.

За його словами, підготовка до майбутньої агресії проти інших країн є одним із завдань, яке зараз вирішують у Москві.

"Зараз пріоритет – Молдова і країни Балтії: Литва, Латвія, Естонія, уся західна частина колишнього СРСР. Кремль уже розпочав таку роботу. Привід – порушення прав російськомовних (передусім Латвія, Естонія). Москва вже волає про утиски російськомовних у Балтії та право народів на самовизначення", – наголосив Литвиненко.

Він зазначив, що після вислання російських дипломатів-шпигунів, росіяни "активно інфільтрують країни Європи", насамперед – південної, своєю агентурою, а також створюючи бізнес.

"Є ознаки підготовки інфраструктури підривної діяльності під велику війну (підхід, апробований за часів СРСР)", – додав Литвиненко.

Контекст:

Восени 2022 року в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону експрезидентка Естонії Керсті Кальюлайд говорила, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін може використати чинник російської мови для агресії проти країн Балтії.

Небезпека військового тиску Росії на країни Балтії та ризики у сфері безпеки для цих країн зросли в середньостроковій та довгостроковій перспективі, повідомляла естонська розвідка у щорічній доповіді, опублікованій 8 лютого 2023 року. "Росія вважає країни Балтії найбільш уразливою частиною НАТО, що зробить їх центром військового тиску в разі конфлікту між НАТО та Росією", – зазначили в розвідці Естонії. Імовірність воєнного конфлікту між НАТО та Росією зросла б, "якби Росія досягла своїх стратегічних цілей в Україні", отже, перемога України у війні проти Росії "також підвищить безпеку в регіоні", йдеться в доповіді.

Виступаючи на саміті Європейської політичної спільноти в жовтні, глава Української держави Володимир Зеленський заявив про необхідність перемоги в Україні, щоб Путін не зміг "масштабувати агресію". Якщо країні-агресору РФ вдасться "зламати" Україну у війні, то у Кремля з'являться інші цілі, чого не можна допустити, закликав президент Литви Гітанас Науседа.