Кулеба про саміт НАТО: Як можна не запросити Україну?
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розкритикував Північноатлантичний альянс за те, що на саміт НАТО не запросили Україну. Про це він сказав 26 травня на спільному брифінгу з генеральною секретаркою ОБСЄ Хельгою Шмід, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Ми розуміємо бажання союзників провести закритий саміт, щоб обговорити трансатлантичну єдність. Приклади таких самітів були – зокрема, у 2017 році у Брюсселі. Але ми абсолютно не розуміємо, як можна проводити закритий саміт НАТО на тлі агресивних дій Російської Федерації проти України, у Чорноморському регіоні та проти членів Альянсу. Я маю на увазі останні результати розслідування в Чеській Республіці. Цього ми зрозуміти не можемо: як можна не запросити Україну? Як можна не знайти формат участі України в цьогорічному саміті?" – зазначив міністр.
Кулеба додав, що Україна вдячна партнерам по НАТО за постійне підтвердження політики відкритих дверей на основі рішення Бухарестського саміту 2008 року.
"Але з тих пір пройшло вже 13 років, і жодного кроку до виконання цього рішення не було зроблено. І коли нам в Україні іноді дорікають, що в нас занадто повільні деякі реформи, то що тоді вже казати про ухвалення і реалізацію рішень Альянсу, які 13 років припадають пилом. Для України дуже важливо, щоб політика відкритих дверей не перетворилася на політику годування обіцянками", – сказав Кулеба.
За його словами, наступним кроком після обіцянки членства в НАТО Україні та Грузії має бути надання плану дій щодо членства. "Важко уявити кращий і більш важливий момент для ухвалення таких рішень, ніж 2021 рік", – додав міністр.
Кулеба закликав "відверто говорити з Україною про те, що в питаннях євроатлантичної інтеграції м'яч не завжди перебуває на українському боці". "Ми чекаємо на пас від Альянсу", – резюмував він.
Контекст:
3 травня президент Польщі Анджей Дуда заявив, що на червневому саміті НАТО будуть обговорювати дорожню карту для вступу України в НАТО.
Заступник глави Офісу президента України Ігор Жовква 8 травня заявляв, що саміт НАТО 14 червня відбудеться у Брюсселі без участі країн-партнерів, до яких належить Україна, але питання надання Україні плану дій щодо членства в НАТО будуть обговорювати. В ОП не відкинули, що це рішення можуть переглянути й запросити Україну.
У Північноатлантичному альянсі підкреслювали, що оголосять формат і порядок денний майбутнього саміту, коли настане час.
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі й Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого того самого року.