Лавров заявив, що Москва відреагує, якщо США введуть "пекельні санкції" через агресію РФ проти України
Росія відреагує, якщо США введуть "пекельні санкції" щодо РФ через її імовірну агресію проти України. Про це 2 грудня на пресконференції за підсумками участі у 28-му засіданні Ради міністрів закордонних справ (РМЗС) ОБСЄ у Стокгольмі заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров.
Захід транслювали у Facebook зовнішньополітичного відомства РФ.
1 грудня заступниця держсекретаря США з політичних справ Вікторія Нуланд, виступаючи на Київському безпековому форумі за допомогою відеозв'язку, сказала, що якщо РФ робитиме кроки щодо дестабілізації України та використає свої сили для агресії проти України, то проти Росії введуть "серйозні економічні кроки та санкції, яких ще не було у минулому”.
Коментуючи слова Нуланд, Лавров зазначив, що "все буває вперше".
"До цього теж були санкції, яких не було, – наголосив глава МЗС РФ. – Якщо будуть нові, як вони сказали, пекельні санкції, то, звичайно, ми відреагуємо. Ми не можемо не реагувати. Як ми відреагуємо – буде видно".
Держсекретар США Ентоні Блінкен 1 грудня закликав РФ відвести війська від кордону України. Він зазначив, що російське вторгнення спровокує санкції, які вдарять по Москві сильніше, ніж ті, що вводили досі.
"Ми не знаємо, чи ухвалив президент [Володимир] Путін рішення про вторгнення. Ми знаємо, що він створює можливості зробити це в найкоротші строки, якщо він ухвалить таке рішення, – сказав Блінкен. – Ми чітко дали зрозуміти, що якщо Росія у випадку з Україною і далі йтиме шляхом конфронтації, ми відповімо рішуче, зокрема за допомогою низки високоефективних економічних заходів, від яких ми утримувалися в минулому".
Контекст:
США неодноразово вводили та розширювали санкції проти РФ через анексію Криму у 2014 році та російську агресію на Донбасі.
30 жовтня 2021 року американська газета The Washington Post написала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців у США та Євросоюзі. 1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України. У Кремлі відмовилися коментувати публікацію Politico.
6 листопада канал CNN повідомив, посилаючись на свої джерела, що директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс приїжджав до Москви через нарощування російських військ біля кордонів України. 8 листопада Bloomberg із посиланням на дані військово-розвідувальної компанії Janes написало, що Росія перекидає танки до українського кордону.
10 листопада США попередили владу Росії про потенційні негативні наслідки будь-якого зростання загрози безпеці України через "незвичайну військову активність" РФ поблизу українського кордону. У Пентагоні закликали Росію пояснити концентрацію військ поблизу України.
18 листопада начальник ГУР Кирило Буданов говорив, що Росія веде масштабну спецоперацію проти України з дестабілізації ситуації як усередині країни, так і за її межами. Накопичення військ РФ біля кордону України "буде продовжуватися і вийде на пік приблизно наприкінці січня", підкреслив він.
21 листопада Буданов повідомив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, поблизу кордону між країнами зосереджено приблизно 92 тис. російських військовослужбовців.
23 листопада прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватив Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" та "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
The New York Times написала 25 листопада, що адміністрація президента США Джо Байдена зосереджена на дипломатичних каналах, щоб стримати та відмовити Путіна від вторгнення РФ в Україну. Це зрештою може означати другу особисту зустріч між Байденом і Путіним.