Лаврову дали візу у США. Наступного тижня він зустрінеться з Гутеррішем і проведе засідання Радбезу ООН

Лавров зможе взяти участь у роботі Радбезу ООН у Нью-Йорку
Фото: kremlin.ru
Сполучені Штати Америки видали візу міністру закордонних справ Росії Сергієві Лаврову для участі в засіданнях Ради Безпеки ООН і зустрічі з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем, повідомляє 18 квітня CNN.

CNN зазначає, що поїздка Лаврова до Нью-Йорка стала можливою після того, як посол Росії у США Анатолій Антонов минулого тижня закликав Вашингтон видати дозвіл на використання спеціального літака глави МЗС РФ і віз для російської делегації для головування на засіданні Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку.

Повідомляють, що у відповідь на заклик Антонова представник Держдепартаменту США заявив, що Сполучені Штати як країна розташування ООН серйозно ставляться до своїх зобов'язань за Угодою про штаб-квартиру ООН, "зокрема щодо видавання віз".

В угоді, уточнює CNN, ідеться, що "федеральна влада, влада штатів або місцева влада Сполучених Штатів не має створювати жодних перешкод для проїзду в район штаб-квартири або з неї представників країн – членів або посадових осіб ООН і членів їхніх сімей".

Як стало відомо Reuters, Лавров має головувати на двох засіданнях Радбезу ООН. Представник Росії в ООН Василь Небензя підтвердив агентству, що глава МЗС РФ і більшість його делегації отримали американські візи для поїздки до Нью-Йорка.

Небензя заявив, що під час зустрічі з Гутеррішем Лавров порушить питання перспектив продовження "зернової угоди" на тлі того, що висунутих РФ умов для продовження роботи "зернового коридору" (вони стосуються відновлення експорту російських добрив і продовольства), як і раніше, не виконують.

18 березня 2023 року в ООН підтвердили продовження "зернової угоди". Але в комюніке, опублікованому на сайті організації, не було зазначено, на який строк. Водночас віцепрем'єр-міністр – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що її продовжили на 120 днів.

МЗС РФ кілька разів заявило про те, що угоду пролонговано лише на 60 днів, а подальша участь у ній країни-окупанта залежатиме від виконання низки вимог, які виставила Росія.

Зокрема, РФ висуває вимогу під'єднати "Россельхозбанк" до SWIFT, відновити постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування, скасувати обмеження на страхування і зняти заборону на доступ до портів. Окрім того, росіяни просять відновити роботу аміакопроводу "Тольятті – Одеса" й розблокувати закордонні активи та рахунки російських компаній, пов'язаних із виробництвом і транспортуванням продовольства й добрив

Контекст:

Лавров виступав на засіданні 77-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, яка відбувалася у Нью-Йорку, 24 вересня 2022 року. Для участі в сесії Москва надіслала запит у Вашингтон щодо 56 віз для Лаврова і членів його делегації. Однак джерело повідомило Reuters, що США схвалили лише 24 візи.

США тоді видали Лаврову візу не так через його участь у Генасамблеї, як із метою забезпечення можливості пояснити міністру в персональних розмовах без свідків, що не варто погрожувати застосуванням ядерної зброї. Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив азербайджанський політолог Раміз Юнус, який живе у США, зазначивши, що після візиту глави МЗС РФ у США ядерна риторика РФ "зникла".