Лідерка Шотландії розпочала кампанію за другий референдум про незалежність
Перша міністерка Шотландії Нікола Стерджен оприлюднила свій новий план проведення референдуму щодо незалежності. Його опублікували на сайті уряду Шотландії.
У першому із серії документі під назвою "Створення нової Шотландії" наводять аналіз становища Великобританії за низкою показників порівняно з іншими країнами Європи. Для порівняння автори обрали такі країни: Австрію, Бельгію, Данію, Ісландію, Ірландію, Фінляндію, Нідерланди, Норвегію, Швецію та Швейцарію, які умовно назвали країнами порівняння.
Автори документа дійшли висновку, що всі країни порівняння багатші за Великобританію, у всіх них менша нерівність населення за доходами, а рівень бідності й зокрема, дітей, що живуть за межею бідності, нижчий.
Також, згідно з аналізом, більшість країн порівняння щасливіша за Великобританію, там вища соціальна мобільність, а в більшості – менша нерівність оплати праці чоловіків і жінок.
"Дані свідчать про те, що вони (країни, з якими порівняли Британію) досягають кращих результатів, ніж може наразі досягти Шотландія, залишаючись у складі Великобританії", – ідеться в аналізі.
Окрім того, автори роблять висновок, що повна незалежність Шотландії необхідна для побудови країни, яка зможе досягти економічних і соціальних результатів порівняння.
За словами Стерджен, новий референдум має відбутися в Шотландії до кінця 2023 року, зазначає Euronews.
Контекст:
Перший референдум про незалежність у Шотландії провели у вересні 2014 року. Тоді 55% жителів проголосували за те, щоб залишитися у складі Сполученого Королівства.
Влада Шотландії неодноразово висловлювалася проти виходу з ЄС і заявляла про майбутній вихід зі складу Сполученого Королівства. Коли у червні 2016 року у Великобританії провели референдум про вихід країни з Європейського союзу, у всіх виборчих округах Шотландії перемогу здобули прихильники членства у ЄС. Проти Brexit проголосувало 62% шотландців. Проте загалом у країні більшість британців підтримали вихід із ЄС.
Стерджен у грудні 2019 року заявляла, що Шотландія подасть заяву на проведення нового референдуму, але прем'єр-міністр Борис Джонсон відмовився від такої ініціативи (його уряд має дати згоду на референдум, щоб той вважали легітимним). 1 січня 2021-го Стерджен заявила, що Шотландія скоро повернеться до Євросоюзу.