Лідери G7 проведуть термінове засідання щодо ситуації в Афганістані 24 серпня – Джонсон
"У вівторок я зберу лідерів країн "Великої сімки" для проведення термінових перемовин щодо ситуації в Афганістані. Життєво важливо, щоб міжнародна спільнота працювала спільно для гарантування безпечної евакуації, запобігання гуманітарній кризі та надання підтримки афганському народу для закріплення досягнень останніх 20 років", – написав він.
Джонсон повідомляв, що зустріч, яка стосується ситуації в Афганістані, буде віртуальною.
Членами G7 є Великобританія, Німеччина, Італія, Канада, Франція, Японія та США, а також Європейський союз. Головує у "Великій сімці" зараз Великобританія.
Контекст:
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. До 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.
17 серпня представники "Талібану" дали першу пресконференцію після приходу до влади, на якій пообіцяли, що ніхто не атакуватиме інші країни з території Афганістану, підтвердили загальну амністію для афганських посадовців і заявили, що жінки зможуть працювати, якщо "житимуть за законами шаріату".
На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Цей процес був паралізований через те, що 16 серпня в аеропорту Кабула панував хаос і були скасовані всі комерційні рейси. 17 серпня процес евакуації відновили, хоча міністерка оборони Франції Флоранс Парлі повідомила, що блокпости талібів ускладнюють доступ до аеропорту.
Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.
Після захоплення країни талібами з Афганістану, за оцінками НАТО, евакуювалося 18 тис. людей. Україна зробила два евакуаційні рейси, забрала з Кабула понад 160 людей, 36 із них – українці, повідомляв президент Володимир Зеленський.