Лист про "мінування" рейсу Ryanair надіслали після того, як літак розвернули в Мінськ – провайдер електронної пошти

Літак Ryanair здійснив вимушене приземлення в Мінську 23 травня
Фото: ЕРА (архів)

Провайдер електронної пошти Proton Technologies AG 27 травня заявив, що повідомлення про загрозу мінування пасажирського літака авіакомпанії Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, надіслали після того, як борт розвернули в Мінськ.

Про це ТАСС повідомили в женевській штаб-квартирі Proton Technologies AG.

У компанії зазначили, що не можуть перевірити зміст листа. Там підкреслили, що "не бачили переконливих свідчень" достовірності версії, викладеної білоруською владою.

Провайдер готовий співпрацювати з європейськими країнами в розслідуванні інциденту.

Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, заявляв, що лист про "мінування" літака надійшов зі Швейцарії одночасно в Мінськ, Афіни й Вільнюс.

"У цей час літак перетнув кордон Білорусі й перебував у нашому повітряному просторі. Ми довели цю інформацію до пілотів літака, змушені були її опублікувати. ХАМАС, не ХАМАС – це сьогодні не має значення. В екіпажу був час, щоб ухвалити рішення", – стверджував він.

Однак згідно з матеріалами центру "Досьє", видань The Daily Beast і Der Spiegel, лист нібито від ХАМАС надійшов на електронну пошту Національного аеропорту Мінська майже за півгодини після того, як білоруські диспетчери повідомили пілотів Ryanair про ймовірне замінування борту. Литовські аеропорти, згідно з даними ЗМІ, одержали його раніше. У Греції заявили, що таких листів аеропорт Афін не одержував.

Про те, що повідомлення про мінування літака, яким летів опозиційний журналіст, ексголовний редактор Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич, надійшло від імені солдатів палестинського угруповання ХАМАС, заявляли в мінтрансі Білорусі. Автори повідомлення вимагали, щоб Європейський союз відмовився від підтримки Ізраїлю у війні з сектором Гази, і погрожували підірвати літак над Вільнюсом. Спікер ХАМАС заявив, що рух не вдається до таких методів, а наступного дня заступник глави політбюро ХАМАС Муса Абу Марзук засудив залучення руху в ситуацію із затриманням літака.

Контекст:

23 травня винищувач білоруських ВПС за дорученням Лукашенка підняли "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення стало повідомлення про мінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).

Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали Протасевича та його дівчину (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує).

Переслідування Протасевича пов'язане з Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента Білорусі.

Telegram-канал "Желтые сливы" опублікував відео з Протасевичем, у якому журналіст сказав, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську й дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську".

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих. Низка країн заборонила національним авіакомпаніям літати над Білоруссю, це рекомендувала і Єврорада

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю з 26 травня. МЗС Білорусі надіслало Україні ноту протесту через це "обурливе рішення".

25 травня стало відомо, що через введені санкції керівництво "Белавиа" ухвалило рішення про скорочення 50% персоналу. Частину співробітників планують відправити в неоплачувані відпустки або із частковим збереженням зарплат.