Люди в Білорусі звикли до хамства Лукашенка – Тихановська

Тихановська: Окрім сміху, у людей слова колишнього президента нічого не викликають
Фото: ЕРА

У серпні Олександр Лукашенко назвав протестувальників "щурами", коли пролітав гелікоптером над Мінськом. Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська сказала, що послання Лукашенка було незрозумілим.

Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська в інтерв'ю "Радіо Свобода", що вийшло 28 листопада, розкритикувала манеру спілкування Олександра Лукашенка.

Її попросили прокоментувати випадок, коли Лукашенко, пролітаючи гелікоптером над Мінськом 23 серпня, заявив, що протестувальники "як щури, розбіглися". Того самого дня він прилетів до Палацу незалежності й вийшов із гелікоптера у бронежилеті, з автоматом у руках. Озброєним був і 15-річний син Лукашенка, який супроводжував його.

"Люди вже (знаєте, прикро) звикли до хамства Лукашенка", – зазначила Тихановська.

Вона сказала, що послання Лукашенка було незрозумілим.

"Чи то він вийшов людей убивати, свій народ, чи то він вийшов захищатися від чогось? Від неозброєних людей? Незрозумілим було послання. Але я так думаю, що це також своєрідний метод залякування, коли неповнолітній дитині також у руки дають зброю. Ніхто тоді й не зрозумів. Багато хто по-різному оцінював", – додала опозиціонерка.

Вона вважає таку поведінку проявом слабкості Лукашенка.

"Сильному керівнику, якщо він вважає себе лідером і переконаний, що його народ упевнений у тому, що він президент, глава держави, не потрібно нічого доводити. Окрім сміху, у людей слова колишнього президента нічого не викликають", – резюмувала Тихановська.

З 9 серпня в Білорусі не вщухають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він керує країною з 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи подавали протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

11 серпня Тихановська вимушено виїхала з Білорусі до Литви.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми та поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. Відомо ще про одного загиблого, Романа Бондаренка, унаслідок сутички невідомих у масках з місцевими жителями. Конфлікт стався через біло-червоно-білі стрічки. У Слідкомі Білорусі заявили, що загиблий був п'яним. Але лікарі сказали, що в організмі Бондаренка було нуль проміле алкоголю.

За даними Тихановської, загинуло восьмеро осіб.

Лукашенко 23 вересня обійняв посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували й не транслювали на телебаченні. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.

Євросоюз 2 жовтня запровадив обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС увів санкції проти Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, і ще 14 білоруських посадовців. До санкцій приєдналася Україна. Після вбивства Бондаренка Євросоюз пригрозив Білорусі новими санкціями.