Лукашенко хоче, щоб евакуацію мігрантів із Білорусі оплачував Євросоюз

Лукашенко: Нехай європейці заплатять. Теж мерзотники... Жодної копійки сюди не надійшло грошей
Фото: president.gov.by
Олександр Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі, запропонував, щоб евакуацію нелегальних мігрантів із країни оплачував Європейський союз. Про це він сказав на нараді щодо обговорення змін до конституції, повідомляє державне агентство БЕЛТА.

"Хочуть виїхати – будь ласка. Ми їх [мігрантів] збираємо в аеропорту. Чогось літак сьогодні не надіслали", – сказав він, коментуючи скасування евакуаційного авіарейсу, який мав доправити мігрантів до Іраку.

Йому відповіли, що питання пов'язане з оплатою витрат на здійснення рейсу.

"То нехай європейці заплатять. Теж мерзотники: "Виділили ми гроші: і мільйони, і тисячі..." Жодної копійки сюди не надійшло грошей. Червоний Хрест там і решта. Поки годуємо і поїмо ми цих людей, не їхнім [біженців] коштом... Скільки там цей рейс коштує?! І немає кому сплатити. Нехай Євросоюз оплатить", – заявив Лукашенко.

Прессекретар МЗС Білорусі Анатолій Глаз також заявив, що у країну "жодних платежів від європейських партнерів не надійшло за жодним із погоджених напрямів, поки що лише декларації про наміри".

Він зазначив, що з перших днів кризи триває активна взаємодія із профільними організаціями системи ООН, але на кордон приїжджають найчастіше представники, які не можуть ухвалювати управлінських рішень та обмежені в можливостях. "Хоча нам хотілося б більшої участі та залучення", – сказав Глаз.

Держсекретар Ради безпеки Білорусі Олександр Вольфович повідомив журналістам уранці 25 листопада, що в аеропорту приблизно 200 біженців чекає на виліт в Ірак, писало БЕЛТА.

"За нашою інформацією, сьогодні мав бути евакуаційний рейс з Іраку для повернення цих біженців, які висловили бажання повернутися додому... Однак рейс із якихось причин сьогодні не відбувся, не прибув до Білорусі", сказав він і наголосив, що Євросоюз у зв'язку із цим жодних заходів не вживає.

Рішення забрати своїх громадян із Білорусі ухвалила влада Іраку, частина мігрантів уже вилетіла на батьківщину. Заборони на доправлення мігрантів до Білорусі ввели в Іраку, Сирії, Туреччині, Узбекистані.

Єврокомісія планує залучити до €3,5 млн для повернення додому мігрантів, які застрягли на кордоні Білорусі із країнами ЄС, заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 23 листопада.

Контекст:

Цьогоріч у країнах Євросоюзу, що межують із Білоруссю, загострилася проблема нелегальної міграції із країн Близького Сходу. У ЄС спочатку заявляли, що Білорусь навмисно послабила контроль над кордоном зі свого боку, згодом Олександра Лукашенка, який називає себе президентом Білорусі, звинуватили не просто в послабленні контролю, а й в організації потоків нелегальної міграції.

За інформацією польських правоохоронців, серед мігрантів, які намагаються незаконно перетнути кордон, – громадяни Сирії, Іраку, Лівану та інших країн.

Мігранти, які перебувають на території Білорусі, робили низку спроб перейти кордон із Польщею, сталися сутички з постраждалими з боку польських силовиків.

Через міграційну кризу 15-го та 17 листопада телефонні розмови з Лукашенком провела канцлерка Німеччини Ангела Меркель. Вони домовилися, що проблему нелегальних мігрантів загалом виносять на рівень ЄС та Білорусі, проте Німеччина відхилила пропозицію Лукашенка прийняти 2 тис. мігрантів із Білорусі.

21 листопада в Ризі на спільній пресконференції із главою уряду Латвії Кріш'янісом Каріньшем прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький говорив, що мігранти, які перебувають у Білорусі, почали повертатися на батьківщину, але понад 11 тис., як і раніше, залишається у країні.

23 листопада глава уряду Польщі заявив про зменшення напливу мігрантів до Білорусі внаслідок скоординованого дипломатичного наступу Варшави.