Лукашенко є відповідальним за воєнні злочини в Україні і має постати перед міжнародним трибуналом – резолюція Європарламенту
Текст резолюції опубліковано на сайті Європарламенту.
Зазначено, що документ підтримало 532 депутати, восьмеро висловилися проти, 25 – утрималися.
"[Європарламент] рішуче засуджує участь Білорусі у невиправданій та неспровокованій війні Росії проти України. Засуджує нове розгортання російських Збройних сил у Білорусі. Засуджує войовничу та засновану на погрозах риторику білоруських офіційних осіб щодо України. Зазначає, що Лукашенко і пов'язані з ним особи однаково відповідають за воєнні злочини в Україні й мають відповідати перед міжнародним трибуналом та Міжнародним кримінальним судом", – ідеться в тексті резолюції.
Водночас зазначено, що демократичні зміни у Білорусі прискорить перемога України.
Контекст:
24 лютого Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, зокрема з Білорусі, хоча за кілька днів до цього міністр оборони Білорусі запевняв українського колегу, що загроз Україні з боку Білорусі немає.
На початку квітня північні регіони України було звільнено від окупантів. Із території Білорусі окупанти запускали по українських об'єктах ракети і дрони-камікадзе, із білоруських аеродромів злітали літаки, які обстрілювали Україну.
У Раді нацбезпеки і оборони України заявляли, що президент РФ Володимир Путін щодня чинить тиск на Лукашенка, щоб той розпочав збройну агресію проти України з боку Білорусі.
4 жовтня Лукашенко визнав, що Білорусь бере участь у війні Росії проти України. 10 жовтня він заявив, що домовився з Путіним про розгортання "спільного регіонального угруповання військ" через нібито високий рівень загроз "на західних кордонах Союзної держави". Розгортання, за словами Лукашенка, почалося 8 жовтня. Помічник міністра оборони Білорусі з міжнародного військового співробітництва Валерій Ревенко заявив, що у країну прибуде приблизно 9 тис. російських військових.
11 жовтня Лукашенко оголосив у Білорусі перевірку боєготовності збройних сил. За даними білоруського видання "Наша Ніва", під прикриттям цієї перевірки проводитимуть приховану мобілізацію.
4 листопада Лукашенко сказав, що в нього "немає жодного бажання скеровувати в Україну білоруських військових".