Лукашенко про введення військ із Росії: Ми з Путіним розуміємо, що може бути, якщо проґавимо

Лукашенко: Білорусь – це трамплін у Росію
Фото: EPA

Чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що Білорусь здатна захиститися без використання резерву силовиків, підготовлених президентом Росії Володимиром Путіним.

Росія підготувала збройний резерв силовиків для Білорусі, тому що влада двох країн розуміє, до чого можуть привести протести проти чинного президента Білорусі Олександра Лукашенка. Про це Лукашенко заявив на зустрічі із працівниками ТОВ "Савушкін-Орша" 28 серпня, повідомила пресслужба президента Білорусі.

Він висловив упевненість, що якщо його скинуть, країна перетвориться на театр бойових дій.

"Їм [країнам Заходу] не Білорусь потрібна. Білорусь – це трамплін, як зазвичай, у Росію... Треба зламати цю владу, яка є, підсунути іншу, яка звернеться до іноземної держави, щоб ввели війська і надали підтримку. Їм потрібен тут ринок, де вони торгуватимуть своєю продукцією", – підкреслив Лукашенко. 

За інформацією прессекретаря президента Росії Володимира Путіна Дмитра Пєскова, резерв силовиків складається із частин, які "зможуть перешкодити екстремістським діям у Білорусі".

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла кандидатка від опозиції Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрали менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.

16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.

Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. Десятки людей залишаються в СІЗО.

Затримані розповідали, що правоохоронці знущалися з них – роздягали догола й били. Білоруський правозахисний центр "Весна" задокументував понад 600 фактів насильства з боку силових структур і збирається передати цю інформацію до Комітету ООН проти тортур.

У четвер, 27 серпня, за "адміністративні порушення" затримали 114 осіб, зокрема 50 журналістів.

Тихановська сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори. Вона оголосила про створення координаційної ради для передання влади в Білорусі. 18 серпня у штабі Тихановської заявили, що координаційна рада готова до переговорів із Лукашенком.

Чинний глава держави сказав, що не згоден на проведення повторних виборів, і звинуватив координаційну раду опозиції у спробі захоплення влади.