Лукашенко заявив, що допоміг Тихановській із виїздом за кордон на її прохання
Президент Білорусі Олександр Лукашенко вважає, що його опонентку на президентських виборах Світлану Тихановську "обплутали" іноземні спецслужби.
Проти Білорусі діє кілька центрів сил, у яких осіли "уряди у вигнанні", вважає президент країни Олександр Лукашенко. Про це він сказав під час зустрічі із працівниками агрокомбінату "Дзержинський", повідомляє БЕЛТА.
На думку Лукашенка, таких урядів п'ять, їхні центри розташовані "від Америки до Варшави".
"Координаційна рада – це гарна назва. За кордоном сьогодні, по-моєму, вже п'ять урядів у вигнанні", – сказав він.
Лукашенко згадав двох своїх опонентів на президентських виборах – Світлану Тихановську й Валерія Цепкала. Президент Білорусі заявив, що допомагав із виїздом за кордон Тихановській.
"На її прохання. Вона нормальна жінка, любить своїх дітей. Але її кинули на попелище, і вона сьогодні топчеться на цих головешках. Її обплутали, оповили міністерство закордонних справ [Литви], спецслужби, вона вже почала робити заяви", – вважає президент.
Тихановській поставили запитання про те, як вона потрапила в Литву, на пресконференції у Вільнюсі, яка відбулася 21 серпня. Відео опублікував YouTube-канал In time Ukraine.
"Наразі я не готова обговорювати це питання", – сказала опозиційна політикиня.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Тихановська, яка після виборів виїхала в Литву, сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори.
Цепкала називали одним із головних конкурентів президента Олександра Лукашенка на виборах, проте його до них не допустили – ЦВК Білорусі забракувала майже половину підписів, які штаб опозиціонера надав на підтримку його висунення. Він поїхав у Росію разом із дітьми 24 липня, побоюючись арешту. 2 серпня політик прибув до Києва. У Білорусі проти Цепкала порушили кримінальну справу про хабарництво. Йому загрожує до 15 років в'язниці. Політика оголосили в розшук на батьківщині й у РФ.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.
Тихановська, яка програла Лукашенку, сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори. 14 серпня вона оголосила про створення координаційної ради для передання влади в Білорусі. 18 серпня у штабі Тихановської заявили, що координаційна рада готова до переговорів із Лукашенком.
Чинний глава держави сказав, що не згоден на проведення повторних виборів, і звинуватив координаційну раду опозиції у спробі захоплення влади.
ЄС не визнав результатів виборів у Білорусі і вирішив запровадити санкції проти причетних до насильства і фальсифікацій.