У штабі Тихановської заявили, що координаційна рада для передання влади в Білорусі готова до переговорів із Лукашенком
Основна вимога команди опозиційної кандидатки у президенти Білорусі Світлани Тихановської – відставка чинного глави держави Олександра Лукашенка, заявила довірена особа Тихановської Ольга Ковалькова.
Координаційна рада для забезпечення передання влади в Білорусі, про створення якої оголосила кандидатка у президенти країни Світлана Тихановська, готова до діалогу із президентом країни Олександром Лукашенком, але в команді Тихановської не сподіваються, що Лукашенко може сісти за стіл переговорів. Про це в ефірі російської радіостанції "Эхо Москвы" 18 серпня заявила довірена особа Тихановської Ольга Ковалькова.
"Так, звичайно, ми говоримо про діалог сьогодні. Ми не хочемо крові... У нас основна вимога – щоб Лукашенко пішов у відставку. І як він це зробить – потрібно домовитися. Я дуже сильно сумніваюся, що Олександр Григорович сяде з кимось за стіл переговорів особисто. У нас таких ілюзій немає", – сказала Ковалькова.
Тихановська заявила про створення координаційної ради 14 серпня. Вона доручила Ковальковій та адвокату Максиму Знаку приймати заявки про висунення членів ради від організацій та об'єднань громадян.
"У цю координаційну раду мають увійти всі, хто зацікавлений у діалозі і мирному переданні влади: трудові колективи, партії, профспілки та інші організації громадянського суспільства", – ідеться у зверненні Тихановської.
Перша зустріч ради відбудеться сьогодні, 18 серпня.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ять кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають досі. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За інформацією міністерства внутрішніх справ Білорусі, станом на 17 серпня у слідчих ізоляторах Білорусі залишалося 122 затриманих на акціях протесту.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.
Тихановська, яка після виборів поїхала в Литву, сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори.
Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що поки його не вб'ють, інших виборів у країні не буде.