Лукашенко заявив, що не збирається вмирати і не буде "кульгавою качкою"
"До останніх своїх днів на цій посаді (я вмирати не збираюся) я працюватиму на благо нашої країни. Я ніколи не буду "кульгавою качкою", як це кажуть. Ось оголосив про те, що йде, "кульгава качка". У мене досить повноважень для того, щоб захистити свою країну, особливо зараз", – сказав Лукашенко.
Він звернув увагу на те, "які обставини" зараз.
"І багато хто хотів би, щоб Лукашенка не було. А якщо вони там [за кордоном] хочуть, щоб мене не було, отже, треба робити навпаки. Це мій принцип", – заявив політик.
Він також запевнив, що не готував зміни до конституції Білорусі "під себе". За його словами, вони орієнтовані на те, щоб "убезпечити країну, тих патріотів, які хочуть жити в цій країні", у період, коли до влади в Білорусі прийде інша людина.
"Повірте, мій вік закінчується. І жодні конституції я під себе робити не буду... Я думаю про майбутнє. Тому що, як у всіх вас, у мене є діти, онуки, які мають жити у мирній і незалежній країні. Я більше за інших розумію, що якщо не буде Лукашенка, то його дітей тиснутимуть з усіх боків. А це для мене неприйнятно. Тиснутимуть і цькуватимуть ваших дітей, особливо тих, хто став у 2020 році поруч і вистояв. Знущатимуться із людей у погонах. Я думаю про це", – заявив самопроголошений президент.
Водночас він закликав "припинити будь-які розмови про спадковість, спадкоємність".
"Мої діти президентами не будуть", – пообіцяв він.
Контекст:
Лукашенко керує Білоруссю із 1994 року. Тоді він переміг у другому турі виборів, ставши першим президентом незалежної Білорусі.
9 серпня 2020 року у Білорусі відбулися чергові вибори президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце із 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Після виборів у Білорусі розпочалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами. Їх жорстко розганяли, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. На піку в мітингах брало участь кілька сотень тисяч людей, 2021 року протестна активність припинилася, але силовики продовжили затримання опозиціонерів.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували та не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Євросоюз і США неодноразово вводили санкції проти Білорусі за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів.
Наступні вибори президента Білорусі мають відбутися у 2025 році. Лукашенко обіцяв, що більше не балотуватиметься у президенти.