МАГАТЕ запустила програму допомоги Україні після підриву Каховської ГЕС

Місію МАГАТЕ очолить Гроссі
Фото: EPA
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі 9 червня заявив про запуск програми допомоги Україні з наслідками підриву Каховської ГЕС. Відповідне повідомлення він опублікував у Twitter.

"Сьогодні я запускаю програму допомоги Україні у відповідь на затоплення дамби у Новій Каховці й запит президента Володимира Зеленського про міжнародну допомогу", – підкреслив Гроссі.

Місію МАГАТЕ очолить сам Гроссі. Він зазначив, що за допомогою використання ядерних методів МАГАТЕ визначить вплив затоплення на питну воду, здоров'я людей, ґрунт та управління водними ресурсами, а також оцінить цілісність критичної інфраструктури.

За його словами, Україна може розраховувати на допомогу МАГАТЕ зараз, а також у подолання довгострокових наслідків цієї катастрофи.

Контекст:

Війська РФ уночі 6 червня підірвали Каховську ГЕС, станцію зруйновано і, як заявили в "Укргідроенерго", відновити її неможливо. Внаслідок підриву зруйновано дамбу Каховського водосховища, стався неконтрольований паводок, 9 червня в Херсонській ОВА повідомили, що вода почала спадати, і на цей момент затоплено 3624 будинки у 32 населених пунктах Херсонської області.

У Херсонській області оголосили евакуацію. На окупованій частині регіону, який найбільше постраждав від повені, її провалено, заявляв президент України Володимир Зеленський. Відомо щонайменше про вісьмох загиблих на цій території (в Олешках).

Зеленський заявив, що, за даними української розвідки, підрив був навмисним, але ворог діяв хаотично, допустивши затоплення власної техніки. Рішення про підрив Каховської ГЕС також ухвалювали у Кремлі – це зробив президент країни-агресора  Володимир Путіним, розповів секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов. Наказ, за попередньою інформацією, виконала 205-та мотострілецька бригада збройних сил Росії.

Збитки екології від руйнування Каховської ГЕС уже зараз становлять понад 46 млрд грн, заявив 7 червня міністр захисту довкілля і природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Увечері 8 червня рівень води в Каховському водосховищі знизився до позначки 12,5 м, що нижче за "мертву" точку 12,7 м, коли не можна робити водозабір у населені пункти і для Запорізької АЕС, повідомив гендиректор держкомпанії "Укргідроенерго" Ігор Сирота. В "Енергоатомі" запевнили, що в ставку-охолоджувачі ЗАЕС поки достатньо води для забезпечення потреб станції.

"Укргідроенерго" повідомила 9 червня, що рівень води у Каховському водосховищі й далі знижується. Упродовж доби він упав на метр, а від ранку 6 червня на 4,7м.