"Маємо демонструвати пильність". Кулеба відповів, чи є загроза для українців у Казахстані

Кулеба розповів, що робити українцям у разі загрози
Фото: mfa.gov.ua
Про українців, які постраждали під час масових протестів у Казахстані, інформації не надходило. Про це 5 січня під час візиту до Станиці Луганської Луганської області заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, спільну пресконференцію якого з головою європейської дипломатії Жозепом Боррелем транслювало у Facebook МЗС України.

Його запитали, чи є загроза для українців у Казахстані.

"Станом на зараз посольство України в Казахстані не отримувало жодного повідомлення від громадян України щодо прямої загрози їхньому життю та безпеці. Але ми закликаємо всіх громадян зараз, по-перше, реєструватися в онлайн-системі "Друг", по-друге, у разі будь-якої загрози життю повідомляти посольству України", – сказав Кулеба.

За його словами, МЗС України "уважно стежитиме за розвитком ситуації в Казахстані".

"Для нас зараз головне – це безпека громадян, тому всі громадяни України, які перебувають на території Казахстану, мають демонструвати пильність й уникати участі в масових заходах, які можуть становити загрозу для їхнього життя і здоров'я", – пояснив український дипломат.

Міністерство закордонних справ України 5 січня рекомендувало українцям, які перебувають у Казахстані, стежити за розвитком ситуації у країні, не залишати місця проживання без крайньої необхідності, завжди мати при собі документи, що засвідчують особу.

Контекст:

Мітинги в Казахстані розпочалися 2 січня, коли сотні жителів Жанаозена, нафтового міста в Мангістауській області, вийшли до будівлі акімату з протестом проти підвищення цін на автомобільний газ. Протестувальники вимагали знизити ціни на скраплений газ до 50 тенге (3,12 грн) за літр. 31 грудня 2021 року вартість газу в місті становила 100 тенге (6,23 грн), а з 1 січня її підвищили до 120 тенге (7,48 грн).

Надалі протести розпочалися й в інших містах, зокрема Уральську, Атирау, Актобе, Алмати, Нур-Султані. Станом на 4 січня загальна чисельність протестувальників сягнула приблизно 10 тис. осіб.

4 січня протести переросли в заворушення та сутички мітингувальників із правоохоронцями. В Алмати силовики почали застосовувати світлошумові гранати. У підсумки постраждала приблизно сотня правоохоронців, сотні людей затримали.

5 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв відправив уряд у відставку. Також він доручив антимонопольному органу ввести на 180 днів державне регулювання цін на скраплений газ, бензин та дизель.

Попри це рішення, протести у країні тривають. Мітингувальники, зокрема, вимагають усунення від влади першого президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, який і далі очолює керівну партію країни.

В Алмати протестувальники увірвалися в мерію міста, після чого там почалася пожежа. Повідомляють також про захоплення аеропорту в місті.

Протестувальники захоплюють інші адміністративні будівлі в Казахстані.

У країні на тлі акцій протесту вимкнули інтернет.

У Казахстані сьогодні ввели режим надзвичайного стану.